1 maja 2020 09:50

“Weiße Rose” 9a: 26 lat i tylko trzy przejścia. To trzecie robi teraz Jakob Schubert

Wspinanie wraca na właściwe tory. Adam Ondra otwiera w Roviště Bohemian Rhapsody 9a+, tymczasem Jakob Schubert powtarza jedną z popisowych dróg Alexa Hubera w Schleierwasserfall – Weiße Rose 9a.

https://www.instagram.com/p/B_nGr5RDy2h/

***

„To droga marzenie, przecinająca centralną część przewieszenia w Schleierwasserfall. 35 metrów, im wyżej tym bardziej stromo, prawie dach, na końcu przechodzący w pionowy teren” – pisał o powstałej w 1994 roku Weiße Rose Alex Huber. Była to jedna z wielu dróg Niemca, które z czasem zostały docenione i zasłużyły na miano skalnych sław – oryginalnie Huber ocenił trudności Weiße na 8c+. Wyjątkowe było też samo miejsce. Schleierwasserfall Alex traktował niczym skarb: „raj, krainę surrealistycznych linii i niewiarygodnych wyzwań” [A. Huber „Góry we mnie. Wspinaczka na krawędzi”]. To tu powstały Gambit 8c+, Black Power 8c+, no i przede wszystkim Open Air, pierwotnie 9a, po 12 latach podniesiona przez Adama Ondrę na 9a+ [do Czecha należy pierwsze powtórzenie].

Na “Weiße Rose” Alex Huber (fot. Heinz Zak / huberbuam.de)

Podobnie jak Open Air, także Weiße Rose jako pierwszy powtórzył Adam Ondra. Był rok 2008. Na trzecie przejście trzeba było czekać kolejnych 12 lat! Zrobił je teraz Jakob Schubert.

Austriak dla planetmountain.com:

Po raz pierwszy spróbowałem Weiße Rose około półtora roku temu i chociaż była to tylko szybka sesja, przekonałem się, że to fajna droga, pasująca do mojego stylu wspinania. Restrykcje w Austrii są teraz na szczęście łagodniejsze, więc ostatniej niedzieli popracowałem nad drogą i w pierwszej oddanej próbie spadłem całkiem wysoko. Po przejście wróciłem we wtorek. Adam powiedział mi, że droga jest niesamowita i mogę to potwierdzić.

To może atak na Open Air 9a+?

Jakob Schubert to oczywiście ścisły top sportowego wspinania, w skałach”dorobił się” już drogi 9b+. Jesienią 2019 roku padło Perfecto Mundo w Margalefie. Z tych nieco łatwiejszych, w stopniu 9b, poprowadził: Fight or Flight w Olianie (2014), La Planta the Shiva w Villanueva del Rosario (2016), Stoking the Fire w Santa Linya (2018) i Neanderthal w Santa Linya (2018, pierwsze powtórzenie po 10 latach od wytyczenia drogi przez Chrisa Sharmę).

Więcej o nieprzeciętnym dorobku 30-letniego Schuberta pisaliśmy przy okazji jego wizyty na ostatnim Krakowskim Festiwalu Górskim.

Brunka
źródło: FB Jakob Schubert, planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum