21 maja 2020 12:35

“Ściana cieni” Elizy Kubarskiej w konkursie głównym Millennium Docs Against Gravity

“Ściana cieni”, najnowszy film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid, powalczy o nagrodę główną na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się we wrześniu.

Będzie to polska premiera filmu. Ze względu na pandemię COVID-19 festiwal Millennium Docs Against Gravity przesunięto w tym roku z maja na wrzesień. 17.edycja będzie mieć miejsce w dniach 4-13 września w pięciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu i Bydgoszczy. „Ściana cieni” powalczy o Nagrodę Banku Millennium w Konkursie Głównym.

O czym jest film

Film opowiada historię spotkania alpinistów i Szerpów u podnóża jednej z najtrudniejszych himalajskich ścian: Khumbakarny, zwanej Jannu, uważanej za jedną z ostatnich świętych gór. Alpinistami są Rosjanie Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow oraz Marcin Tomaszewski.  W pierwszej fazie wyprawy towarzyszy im rodzina Szerpów. Według miejscowych wierzeń szczyt Jannu zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Jednak niepiśmienny Nada Szerpa, ojciec trójki dzieci, zdecydował się wziąć udział w wyprawie. Od 20 lat pracuje jako tragarz wysokościowy, każdego roku rozciąga liny poręczowe na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna.

Atak Dmitrija i Siergieja przerodził się w prawdziwą górską epopeję. Rosyjski zespół spędził na górze 18 dni. Pokonali nową linię wyprowadzającą na południowe ramię Jannu (lub południowo-wschodnią grań) i dokonali pierwszego trawersowania góry. Więcej w wywiadzie: „Strachu niet” – Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow o przejściu na Jannu w rozmowie z Elizą Kubarską.

Wspinaczkowy team wyprawy na Jannu: Siergiej Niłow, Marcin Tomaszewski i Dmitrij Gołowczenko (fot. Eliza Kubarska)

Niebezpieczna wyprawa po film

Realizacja “Ściany Cieni” to materiał na osobną opowieść. Twórcy filmu odwiedzili Nepal trzykrotnie. Mała ekipa spędziła trzy tygodnie na lodowcu, u podnóża góry, na wysokości pięciu tysięcy metrów. Zdjęcia do filmu, w technologii 4K, powstawały na wysokościach do 7400 metrów, w warunkach himalajskiej zimy.

Wspinaczka alpinistów okazała się tak ambitna (i ryzykowna), że akcję obserwowały media z całego świata. Gdy po kilkunastu dniach alpiniści, którzy zabrali ze sobą tylko niewielkie zapasy żywności, wciąż nie schodzili na dół, zaczęto mówić o akcji ratunkowej. Reżyserka filmu Eliza Kubarska, utrzymującą kontakt radiowy ze wspinaczami, była jedyną alpinistką w bazie odległej od cywilizacji o tydzień marszu. Gdy wyczerpani wspinacze rozpoczęli skomplikowane zejście do innej doliny, Eliza, razem z realizatorką dźwięku Zofią Moruś i młodym Szerpą, wyruszyła im z pomocą przez wysokie przełęcze i niebezpieczny lodowiec.

W bazie pod Jannu, lewej Siergiej, Eliza Kubarska i Dmitrij (fot. Marcin Tomaszewski / ekipa filmowa Ściana Cieni)

Twórcy filmu

„Ściana Cieni” to już trzeci wspólny film kobiecego teamu reżyserki Elizy Kubarskiej i producentki Moniki Braid. Pierwszym tytułem był „Badjao. Duchy z morza” realizowany na morzu i pod wodą wokół Borneo. Obraz był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych na całym świecie m.in. na Hot Docs,  w Los Angeles, Palm Springs, Millennium Docs Against Gravity, Gran Paradiso we Włoszech czy GreenMe Global Festival we Włoszech. Kolejny tytuł, „K2. Dotknąć nieba”, do którego zdjęcia powstawały w Karakorum u podnóża K2, otrzymał kilkanaście międzynarodowych nagród i jest jednym z najczęściej nagradzanych filmów polskich o tematyce górskiej.

Eliza Kubarska

Film powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-szwajcarskiej. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski, nagradzany reżyser, scenarzysta i operator („Królik po berlińsku”, „Efekt domina”, „Książę i dybuk”), który jest również współautorem scenariusza. Dźwięk realizował Franciszek Kozłowski i Zofia Moruś. Zdjęcia wykonał Keith Partridge z Wielkiej Brytanii, jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie zdjęć ekstremalnych, oraz sami wspinacze. Montaż filmu to dzieło Barbary Toennieshen z Niemiec, a muzykę skomponował Marcel Vaid ze Szwajcarii.

Informacja prasowa

Patrz też: „Ściana cieni” w konkursie Hot Docs

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum