28 maja 2020 08:29

Oriane Bertone: pierwsze przejście po obrywie „Satan i Helvete” w wersji z niższym startem. Francuzka stawia na 8C

Oriane Bertone nie poprzestała na zrobieniu Satan i Helvete (8B+). Dołożyła jeszcze wariant z niższym startem, który oceniła na 8C. Tę wersję jako pierwszy przeszedł przed laty Sébastien Frigault, ale było to jeszcze przed obrywem…

Oriane Bertone „Satan i Helvete” w wersji low start (kadr z filmu)

***

Przy najnowszym przejściu w Fontainebleau 15-letnia Oriane pisze tak:

Idealne przejście po 11 sesjach, w ciągu których zrobiłam Fata Morgana bas i Fata i Helvete, dzielących dolny odcinek z Satan i Helvete Bas. Byłam zmotywowana, żeby wspinać się coraz mocniej i mocniej i udało mi się zrobić ten ostatni boulder. Pierwsze przejście od urwania chwytu w 2013 r. Wariant ze startu został wyceniony przez Albana Leviera w 2016 r. na 8C, ale sądzę, że moimi patentami 8C ma wersja z niższym startem.
Krótko o historii boulderu. Cofnijmy się do roku 2003, wtedy Dave Graham przeszedł Satan i Helvete (oryg. 8B) w wersji ze stania. Dwa lata później Sébastien Frigault otworzył wersję z niższym startem (8B+, przebieg poszczególnych wariantów pokazany na bleau.info). W 2013 r. miał miejsce obryw. Pierwsze przejście po obrywie zrobił trzy lata później Alban Levier, oceniając trudności na 8C. Okazało się, że Francuz nieco przesadził, bo już rok później Nicolas Pelorson i Charles Albert orzekli: mocne 8B, może 8B/B+.

Na filmie bosonogi Charles Albert – Satan i Helvete:
Tymczasem nikt przed Oriane Bertone nie pokusił się o przejście po obrywie wersji z niższym startem. Francuzka jest pierwsza. Czy utrzyma się zaproponowana przez nią wycena 8C, pokażą kolejne przejścia. Gdyby tak było, Oriane byłaby czwarta na żeńskiej liście z tak trudnym boulderem na koncie. W 2016 r. Ashima Shiraishi przeszła Horizon (Otani, Mt. Hiei), w tym samym sezonie wspięła się jeszcze na Sleepy Rave (Hollow Mountain Cave). W 2018 r. Katrin Lehmann stanęła na topie Kryptos (Balsthal), a w 2019 13-letnia Mishka Ishi zaskoczyła powtórzeniem Byaku-dou (Hourai).

Brunka
źródło: Instagram, planetgrimpe.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum