27 maja 2020 09:33

Mount Everest zmierzony po raz kolejny

Dzisiaj, po 2 godzinach pracy, zespół chińskich geodetów zakończył pomiary na szczycie Mount Everestu. Do pomiaru miano użyć m.in. trzeciej generacji satelitarnego systemu nawigacyjnego BeiDou.

Projekt jest współorganizowany przez ministerstwa: Zasobów Naturalnych, Spraw Zagranicznych i Sportu. Pomiary przeprowadza zespół 53 (!) geodetów z Pierwszej Brygady Geodezyjnej. Zespół ten działa pod Mount Everestem od początku marca.

Pomiary mają pełne wsparcie wszystkich chińskich instytucji naukowych i geodezyjnych. Do pomiaru Mount Everestu planowano użyć także BeiDou-3. To trzecia generacja chińskiego satelitarnego systemu nawigacyjnego, która ma być w pełni gotowa w tym roku. BeiDou-3 ma korzystać z ponad 30 czynnych satelitów.

Chiny przeprowadziły w przeszłości już kilka pomiarów szczytu. W 1975 roku wyznaczyli wysokość 8,848.13 m, w 2005 roku 8,844.43 m. Ten ostatni wynik jest wg Chińczyków wolny od błędu związanego z obecnością pokrywy śnieżnej na wierzchołku i dotyczy czystej skały.

W 2010 roku Chińczycy i Nepalczycy uzgodnili, że będą podawać w atlasach dwie wysokości: 8848 m z czapą lodową i 8844 m bez czapy. Zobaczymy, czy po ogłoszeniu wyniku pomiaru dokonanego dzisiaj znowu trzeba będzie aktualizować atlasy…

PS W tym roku mija 60. rocznica pierwszego wejścia na Mount Everest od strony północnej. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum