26 maja 2020 11:08

Mount Everest po raz pierwszy w tym sezonie!

Dorjee Tsering, Tenzing Norbu, Dunpa, Tashi Gombu, Tsering Norbu i Dorjee stanęli dzisiaj na szczycie Mount Everestu. Tybetańczycy zaporęczowali drogę dla wielkiej chińskiej ekspedycji.

Ten sezon na najwyższej górze Ziemi jest wyjątkowy. Pandemia COVID-19 sprawiła, że Mount Everest jest atakowany wyłącznie od strony północnej. Działa tam państwowa chińska wyprawa, której cele są złożone.

Chińczycy chcą z przytupem uczcić 60. rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest od strony północnej. W związku z tym zainstalowali na górze stacje sieci 5G, zamierzają dokonać kolejnego pomiaru wysokości góry (jutro na szczyt ma wejść grupa geodetów). Obok działa też grupa komercyjna, jej wejście jest planowane na czwartek.

Wszystkie te przedsięwzięcia wspierają tybetańscy przewodnicy, którzy od tygodni poręczują drogę. Zapewne w planach chińskich było wejście na szczyt 25 maja, bo tego dnia w 1960 roku stanęli na Mount Evereście Chińczycy Wang FuzhouQu Yinhua oraz Tybetańczyk Gonpo. Zespół zostawił wtedy na wierzchołku 20-centymetrowy gipsowy posążek Mao, flagę i krótką notkę. Więcej o tym propagandowym przedsięwzięciu przeczytacie tutaj.

Góra jednak była nieczuła na fakt 60. rocznicy. Himalaiści zmagali się z fatalną pogodę i dopiero dzisiaj udało się doprowadzić liny na sam szczyt.

Źródło: Imagine Nepal
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum