21 maja 2020 20:05

Mélissa Le Nevé pierwszą kobietą na „Action Directe”

Stało się! Mélissa Le Nevé  jako pierwsza kobieta pokonała Action Directe 11 (9a), jedną z najbardziej znanych dróg i ważnych kamieni milowych w historii wspinania skałkowego.

Melissa Le Nevé ma "Action Directe" 9a (fot. Fabi Buhl)

Melissa Le Nevé ma „Action Directe” 9a (fot. Fabi Buhl)

Wolfgang Güllich poprowadził Action Directe (Frankenjura) w 1991 roku. Niemiec, by pokonać kilka dynamicznych przechwytów Action Directe po jedno- i dwupalcowych dziurkach, wynalazł w 1988 roku campus i opracował na nim specjalny program treningowy.

To jedna z zaledwie kilku dróg z najwyższej półki, która z czasem zyskiwała na wartości. Oryginalnie przez autora wyceniona na XI (wtedy 8c+/9a), obecnie jest niekwestionowanym 9a i swoistym wyznacznikiem skali.

Przygoda Mélissy z Action Directe trwała 6 lat, po przejściu Francuzka napisała:

Wolfgang Güllich. 9a. – Klasyka. Legenda. Pierwszy.

… Co za podróż… inspirująca postać… co za walka… ale także „historia miłosna”… wszystko czego szukam we wspinaniu.

Mimo upływu lat i wzrostu poziomu wspinaczkowego czołówki, przejście Action Directe nadal jest marzeniem wielu wspinaczy. Aktualna lista zdobywców Action Directe wygląda następująco:

*Z listy wspinaczy z Action Directe w zasadzie należałoby usunąć Richarda Simpsona. Brytyjczyk sprawił, że większość jego najlepszych dokonań zostało w 2010 roku zakwestionowanych, w tym przejście Action. Czytaj: Richard Simpson mało wiarygodny?

Źródło: Grimper
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    kobiece Action Directe [1]
    https://rockandice.com/climbing-news/melisa-le-neve-becomes-first-woman-to-climb-action-directe-9a-5-14d/ :-O

    21-05-2020
    bennyh