26 maja 2020 13:35

Kilka nowych dróg: Pochylec i Leśna Skała

Maj był okresem, gdy miałem więcej wolnego czasu, więc postanowiłem wkleić kilka ringów na Pochylcu i Leśnej Skale. Powstały Skrzydła nocy VI.1+, Depresja pyszności V-, Ostry cień mgły VI+, a droga Wariat i Zakonnica doczekała się wymiany asekuracji.

Dorota Lech na drodze “Ostry cień mgły” VI+ (fot. Kasper Skoczek)

Pochylec

Podczas wspinania na Pochylcu moją uwagę zwróciła połać skalna na prawo od Kaszalocika. Po konsultacjach z Włodkiem Porębskim wyczyściłem drogę i w sobotę 16 maja powstały Skrzydła nocy VI.1+ (7R+ST, dwa pierwsze ringi są wspólne z Kaszalocikiem). Współautorami są Dorota Lech, Angelika Konecka i Bartosz Pawłowicz.

“Skrzydła nocy” VI.1+, Pochylec (fot. / topo D. Granowski)

Zakleiłem również klejem dziury po starych ringach na Wzlocie, dzięki temu będzie nieco estetyczniej.

Leśna Skała

Urokliwa skałka w Dolinie Szklarki, gdzie zazwyczaj nie ma zbyt dużo ludzi. Dodatkowo oferuje naprawdę dobrej jakości drogi. Biorąc pod uwagę to, że coraz więcej ludzi się wspina, sugeruję wybierać mniej oblegane rejony. Dzięki temu unikniemy tłumów, nie będziemy musieli czekać w kolejkach i nie wkurzymy właścicieli posiadłości. W tym zacienionym rejonie są drogi warte zrobienia, takie jak np.  Liczenie oddechów VI+, Mały Manitou VI+, Kill Gil VI.1+, Filarek w stylu retro VI.1+, Boogie Woogie VI.2, Bajka o naleśniku VI.2+, Pyknik pod wiszącą skałą VI.3, Pippi Langstrumpf VI.3, Piękna strzyga VI.4+ i kilku innych dróżek.

Jednym z klasyków Leśnej jest Wariat i zakonnica M. Marcinka i A. Winnickiego z 1994 roku. Aktualnie droga posiada nowe obicie atestowanymi ringami – wbiłem jeden więcej, aby było bezpieczniej (aktualnie 6R+ST). Stare kolucho stanowiskowe zostało wycięte i w jego miejsce wklejono ring. Dodatkowo wyczyściłem dojście do stanowiska, zrzucając sporo luźnych bloków.

Następnie zabraliśmy się w większej ekipie do wytyczenia dwóch nowych dróg. Tak powstała Depresja pyszności V- (6R+ST) autorstwa duetu Sylwia Bromek i Kasper Skoczek. Jest to teraz najłatwiejsza droga na skale, całkiem urokliwa i może być fajną rozgrzewką lub projektem dla początkujących osób.

Kasper Skoczek na “Depresji pyszności” V- (fot. D. Granowski)

Druga droga to Ostry cień mgły VI+ (6R+ST), duetu Dorota Lech i Damian Granowski. Droga – podobnie jak niektóre utwory popkultury – nie grzeszy urodą, ale dramatu nie ma.

Leśna Skała (fot. / topo D. Granowski)

Wyceny to nasze propozycje.

Dziękuję Naszym Skałom (niezawodny Włodek!), PZA, Krzyśkowi Baranowi za użyczenie sprzętu do ekiperki, Dorocie, Sylwii, Kasprowi oraz dwóm gościom z Zakrzówka, którzy sprezentowali zimą ringi (“Nam zostały z roboty, a ty pewnie lepiej je wykorzystasz”).

Damian Granowski

Już 8 czerwca ukaże się najnowsza „Jura Południowa” (wyd. 4, 2020) G. Rettingera. Już teraz możecie zamówić przewodnik w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.

„Jura Południowa”, Grzegorz Rettinger (wyd. 4, 2020)

„Jura Południowa”, Grzegorz Rettinger (wyd. 4, 2020)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum