11 maja 2020 09:28

Kilka dróg na Smoleniu, których jeszcze nie znacie

Niedawno kilka nowych dróg powstało na Gaju, teraz dokładamy trzy świeże linie na Biśniku – a wszystko to oczywiście na Smoleniu, jednym z ładniejszych miejsc na naszej Jurze.

Smoleń – Biśnik, w tle Zegarowe (fot. Grzegorz Rettinger)

W lewej części Biśnika, na skałce przy schodach, powspinacie się po dwóch nowych drogach, a jeśli będzie Wam mało, jest też fajna kombinacja. Drogi biegną na lewo od jedynej istniejącej dotąd drogi na ścianie, Spacery z Marysią (raczej VI.1+, oryg. VI.1).

A więc nowości:

 • pierwsza z lewej to Enteligencja VI.2 (6R+ST), ostatni przelot i stanowisko wspólne z Elytą. Droga staruje rysą, w górnej części prowadzi technicznym filarkiem. Uwaga: w miejscu pierwszego przelotu założono tymczasowo pętlę.
 • Elyta VI.3+/4 (6R+ST)
 • kombinacja Inteligent na spacerze VI.1+. Droga przecina całą ścianę. Startuje Enteligencją, przechodzi przez dwa przeloty Elyty i dochodzi do kruksa Spacerów z Marysią.

Autorem wszystkich dróg jest Grzegorz Rettinger. Środki na obicie pochodzą z funduszy IŚW „Nasze Skały”.

***

Przy okazji, także na Biśniku, w jego centralnej części, są dwie drogi Waldka Podhajnego z ubiegłego roku – Vendetta VI.5+ (wspominaliśmy o niej na wspinaniu) i Mafiozo. Ta ostatnia wytyczona została filarem na prawo od trada Przez kratę. W przewodniku „Jura Środkowa” stoi przy niej VI.2+, ale zasługuje raczej na pełne VI.3. Siłowe ruchy i sprytne przewinięcie na drugą stronę komina. Spróbujcie.

I jeszcze mała uwaga dotycząca innej skałki na Jurze Środkowej, w Ryczowie. W połowie drogi na Brzuchacką traficie na Bazelową. Skała także jest już opisana w najnowszym przewodniku „Jura Środkowa”, ale wydaje się, że wyceny trzech biegnących tam dróg powinny być nieco wyższe. Uwaga: skała jest krucha.

Najnowszy przewodnik „Jura Środkowa” (2019, wyd. 3) kupicie w księgarni wspinanie.pl.

„Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy”, Grzegorz Rettinger, wydanie 3, 2019

„Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy”, Grzegorz Rettinger, wydanie 3, 2019

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Sugestia dotycząca tagów [1]
  Czy dałoby się do nowych artykułów tego typu dodawać tag…

  11-05-2020
  Freddie Chopin