20 maja 2020 08:07

Jakob Schubert i Jorg Verhoeven otwierają drogi w Zillertalu

Już po „odmrożeniu” wspinania sporo trudnych nowości pojawiło się w Zillertalu. Pod koniec kwietnia Christof Rauch otworzył Total Blackout 8C, jeden z najmocniejszych boulderów w dolinie. Teraz nowości z liną dołożyli Jakob Schubert i Jorg Verhoeven.

Jakob Schubert na “Walk the Line” 9a (fot. Johannes Mair)

Jeszcze w 2015 roku Jakob Schubert rozwiązał projekt Markusa Schwaigera w Bergstation. Powstała wtedy Companion of Change 9a/a+, pierwsza dziewiątkowa droga w Zillertalu. Później okazało się zresztą, że zasługuje na pełne 9a+. Co do tego wątpliwości nie miał Alex Megos [do Niemca należy pierwsze powtórzenie, 2017 r.].

Jako że Schubert dysponuje siłą absolutnie nieprzeciętną, można się spodziewać, że tyrolska nowość z tego roku to takie 9a z najwyższej półki. Austriak połączył dwie linie w Monkey Island – Hiasline (8c/+) Matthiasa Schießtla i Linke Generation (8b+) – efekt końcowy to Walk the Line 9a, droga przecinająca centralną ścianę sektora.

Z kolei Jorg Verhoeven popracował nad projektem, także kombinacją, Gerharda Hörhagera na Schwarze Wand. Powstała Der Weg zur Quelle [Road to the Source] 8c+.

https://www.instagram.com/p/CAN1YQtp1xR/

Zillertal to kopalnia możliwości, co podkreśla Holender:

W najbliższych latach w Zillertalu przybędzie prawdopodobnie dużo więcej klasowych dróg. Trwają prace nad wieloma projektami, a potencjał jest obecnie nieograniczony.

Kiedy już będzie można, warto zafundować sobie wycieczkę do Tyrolu. Być może w planowaniu wyjazdu przyda wam się cykl naszych artykułów:

Brunka
źródło: FB Jakob Schubert, planetmountain.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum