19 maja 2020 16:04

Dolina Brzoskwinki – chcesz się wspinać? Nie łam zasad!

Status wspinania w prywatnej części Doliny Brzoskwinki od kilku dobrych lat opiera się na grzecznościowym porozumieniu z właścicielami. Niestety, co jakiś czas pojawiają się informacje, że obowiązujące w rejonie zasady są łamane przez niektórych wspinaczy. Efekt takich ekscesów może doprowadzić do zamknięcia tych unikalnych skał dla wspinania.

Oto wiadomość, jaką na swoim profilu przytaczają “Nasze Skały” (pisownia oryginalna):

“Dziś towarzystwo z psem pod Cygańską Turnia (tak wspinacze…) na uwagę właścicielki żeby psa nie zabierać uderzyli w nią agresywnym tonem w baaardzo żenujący sposób. Przeprosiliśmy ją w imieniu wspinaczy, a po konkretnej zjebie od nas, towarzystwo wyniosło się. Babka stwierdziła – sytuacja się powtarza i nikt nie szanuje zasad i jeszcze ma pretensje że wpuszczam tutaj z dobrej woli – ręce opadają”.

Faktycznie takie aroganckie reakcje i niezgodne z ustaleniami zachowania w prosty sposób mogą skutkować permanentnym konfliktem i zamknięciem dostępu. Za “Naszymi Skałami” przypominamy, że jesteśmy gośćmi na prywatnym terenie udostępnionym tylko dla WSPINACZY!

Zasady korzystania z terenu prywatnego Doliny Brzoskwinki:

 1. Wstęp na teren prywatny mają wyłącznie osoby wspinające się!
 2. Obowiązuje zakaz wprowadzania jakichkolwiek pojazdów, w tym: rowerów, wózków, motocykli, skuterów etc.
 3. Przebywanie na terenie prywatnym i rozkładanie sprzętu jest dopuszczone tylko w najbliższej okolicy skał.
 4. Przemieszczanie dopuszczone jest tylko po wyraźnie wytyczonych ścieżkach. W przypadku dużej ilości osób właściciel ma prawo limitowania dostępu.
 5. Obowiązuje zakaz piknikowania (pikniki są mile widziane po gminnej stronie doliny).
 6. Obowiązuje zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt.
 7. Obowiązuje zakaz palenia ognisk.
 8. Obowiązuje zakaz pozostawiania śmieci.
 9. Obowiązuje strefa ciszy – prosimy o nie hałasowanie.

Jakiekolwiek odstępstwa od powyższych zasad są możliwe tylko za osobistą zgodą właściciela. Wspinaczka odbywa się na wyłączne ryzyko wspinających się osób. Uwaga na kruszyznę!

Po przerwie spowodowanej pandemią ruszyliśmy tłumnie w skały. Jednak trzeba przypomnieć, że oprócz zdrowotnych wytycznych obowiązują nas również ogólnie przyjęte, choć niestety nie przez wszystkich respektowane, zasady kulturalnego i ekologicznego korzystania z natury. Niestety, negatywne przykłady płynące z Doliny Brzoskwinki i z innych rejonów jasno pokazują, że większość z nas musi sobie odświeżyć zasady “Wspinacza z klasą”.

Źródło: Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych “Nasze Skały”
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum