5 maja 2020 07:54

Czeskie ekstremy z liną, w tym ostatni pomysł Adama Ondry – “Bohemian Rhapsody” 9a+ [FILM]

Kto wie, czy gdyby nie zakaz poruszania się poza granicami kraju, Adam Ondra znalazłby czas na dłuższe (re)wizyty w czeskich rejonach, np. w Roviště (Bohemia, około 60 km od Pragi). To właśnie tam, w sektorze Hafty, otworzył przed kilkoma dniami Bohemian Rhapsody 9a+. Dużo boulderowych ruchów – w sumie ponad 20 metrów wspinania. Tym razem filmowo.

Adam Ondra #64: One More Try! Jest determinacja ;)

***

Adam Ondra:

Fajnie było odwiedzić niektóre z rejonów, które zaniedbałem w ostatnim czasie, a które kochałem, kiedy byłem małym dzieckiem. Wspaniałym przykładem jest Roviště, piękny, granitowy rejon niedaleko Wełtawy, który uwielbiałem, kiedy miałem 8 lat.

Szczęśliwie znalazłem tu bardzo trudną kombinację, bardzo pompującą i fajną do wspinania. Jestem też szczęśliwy, że udało mi się znaleźć dla niej dobą nazwę – Bohemian Rhapsody 9a+ (hard), co oznacza najtrudniejszą drogę w Bohemii (wschodnia część Czech).

Adam Ondra (fot. Martin Pelikan)

***

Do Ondry należą też inne największe czeskie ekstremy, choćby Predátor  9a/a+ w miejscowości Srbsko (2015), no i oczywiście Vasil Vasil 9b+ w Sloup (Moravský Kras, 2013).

Vasil Vasil – droga jednego ruchu

Vasil Vasil to jedna z najtrudniejszych dróg na świecie, choć niepozorna, niespecjalnie urodziwa, licząca może nieco ponad 10 metrów wysokości. Uwagę zwrócą na nią chyba tylko koneserzy, zresztą wciąż pozostaje bez powtórzenia. Sam Adam mówił o niej: „ w zasadzie to droga jednego ruchu. Siedem metrów terenu 8b prowadzi do boulderowej sekwencji,  która sama w sobie ma na pewno 8B+. A ten jeden pojedynczy ruch to 8B”. I dodawał: “droga nie jest warta rozgłosu! To po prostu lokalny kawałek skały, który jest ważny dla nas (miejscowych), nie dla świata”.

Adam Ondra na “Vasil Vasil” (fot. arch. A. Ondra)

A jednak wciąż to jedna z kilku najwyżej wycenionych sportowych linii, jedna z trzech 9b+, które skompletował Czech (jest jeszcze ta najtrudniejsza – Silence 9c). Przed Vasil Vasil zrobił pierwsze przejścia Change we Flatanger (2012)  i La Dura Dura w Olianie (2013).

Brunka

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum