14 maja 2020 10:09

„Climbing” ma już 50 lat!

W maju 1970 roku ukazał się pierwszy numer amerykańskiego „Climbinga”, przez dziesięciolecia jednego z najważniejszych czasopism wspinaczkowych na świecie.

„Climbing” nr 1, maj 1970

„Climbing” nr 1, maj 1970

Pierwszy numer magazynu obecnego 50-latka był skromny, składał się z zaledwie 25 czarno-białych stron. Ale najważniejsza była treść zgodna z przesłaniem twórców magazynu:

Jak zaznaczono na stronie tytułowej, „Climbing” jest magazynem wspinaczkowym i górskim. Nie jest magazynem dla turystów czy ochroniarzy i nie jest powiązany z żadnym klubem. Zamierzamy relacjonować całość wydarzeń związanych tzw. “techniczną” wspinaczką i służyć wspinaczom z całego kraju.

Ten cel udało się osiągnąć i z czasem „Climbing” stał się magazynem o zasięgu światowym, którego popularność gwałtownie rosła w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Przez 50 lat ukazały się 372 numery czasopisma. Ten pierwszy, historyczny numer możecie pobrać tutaj: „Climbing” nr 1, maj 1970.

Okładka jubileuszowego numeru „Climbinga”, 2020

Okładka jubileuszowego numeru „Climbinga”, 2020

Oczywiście także i tego magazynu nie ominął kryzys związany z gwałtownym rozwojem Internetu i idącym za nim spadkiem czytelnictwa prasy. Całe szczęście „Climbingowi” udało się przetrwać i nadal możemy się cieszyć wysokiej jakości magazynem wspinaczkowym.

Źródło: Climbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum