4 maja 2020 09:58

Chris Bonington: dokument “Life and Climbs” teraz dostępny online

Chris Bonington (ur. 1934) to wielka postać brytyjskiego i światowego wspinania. W 2015 roku powstał filmowy portret Brytyjczyka Life and Climbs w reżyserii Vinicia Stefanello. Teraz dokument dostępny jest online.

Zasługi dla światowego alpinizmu Sir Boningtona, wyróżnionego tytułem szlacheckim przez królową brytyjską w 1996 roku, są ogromne. Cztery lata temu Brytyjczyk otrzymał Złoty Czekan (Piolet d’Or), prestiżową nagrodę przyznawaną za całokształt dokonań w górach.

13. KFG: każdy chciał mieć zdjęcie z Sir Chrisem Boningtonem (fot. Adam Kokot / KFG)

Także cztery lata temu mieliśmy przyjemność gościć Boningtona na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim. Przy tej okazji sylwetkę wybitnego wspinacza przybliżył Kacper Tekieli.

Kacper tak kończył tekst o Boningtonie, wielkim wspinaczu i zarazem skromnym, przemiłym człowieku:

Jako kierownik wypraw zawsze starał się zdobywać szacunek kolegów nie samą funkcją lidera, lecz przede wszystkim cechami osobowości. Jak sam wspomina, tę zasadę przyjął jeszcze jako dowódca czołgu. Nigdy natomiast nie prowadził dużych wypraw w duchu pełnej demokracji, na jego wyprawach nie było głosowań, a jedynie konsultacje z uczestnikami, na podstawie których sam podejmował decyzje, w które nigdy nie mieszał osobistych upodobań i relacji. Pytany, czy nie miał problemów ze schowaniem do kieszeni własnych ambicji szczytowych, zawsze przekonuje, że wycofany lider działa skuteczniej, a dobrem nadrzędnym zawsze pozostaje cel wyprawy.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum