2 maja 2020 10:29

Chińczycy ponownie zmierzą Mount Everest. Koronawirus zapewnił spokój geodetom

W tym wyjątkowym sezonie na Mount Evereście działa tylko jedna wyprawa. To chińska państwowa ekspedycja operująca od strony Tybetu. Jej efektem jest już zainstalowanie anten 5G, a kolejnym mam być ponowny pomiar wysokości góry przeprowadzony przez olbrzymi zespół geodetów.

Everest od północy. Baza główna na lodowcu Rogbuk (fot. 7veg.com)

Projekt jest współorganizowany przez ministerstwa: Zasobów Naturalnych, Spraw Zagranicznych i Sportu. Pomiary ma przeprowadzić 53 (!) geodetów z Pierwszej Brygady Geodezyjnej. Zespół ten działa w terenie już od początku marca, aklimatyzując się i przechodząc szkolenie górskie.

Projekt ma pełne wsparcie wszystkich instytucji naukowych i geodezyjnych. Do pomiaru Mount Everestu ma zostać użyty także BeiDou-3. To trzecia generacja chińskiego satelitarnego systemu nawigacyjnego, która ma być w pełni gotowa właśnie w 2020 roku. Ma korzystać z ponad 30 czynnych satelitów.

Chiny przeprowadziły w przeszłości już kilka pomiarów szczytu. W 1975 roku wyznaczyli wysokość 8,848.13 m, w 2005 roku 8,844.43 m. Ten ostatni wynik jest wg Chińczyków wolny od błędu związanego z obecnością pokrywy śnieżnej na wierzchołku i dotyczy czystej skały.

Pomiary Mount Everestu (fot. M Galye)

Pomiary Mount Everestu (fot. Mingma G)

W 2010 Chińczycy i Nepalczycy uzgodnili, że będą podawać w atlasach dwie wysokości: 8848 m z czapą lodową i 8844 m bez czapy.

Jak widać chiński rząd konsekwentnie wykorzystuje ważne rocznice do pokazania siły swojego państwa. W tym roku mija 60 lat od pierwszego wejścia na Mount Everest od strony Tybetu. 25 maja 1960 roku stanęli na nim Chińczycy Wang Fuzhou, Qu Yinhua oraz Tybetańczyk Gonpo. Zespół zostawił na wierzchołku 20-centymetrowy gipsowy posążek Mao, flagę i krótką notkę. Podkreśla się też 45. rocznicę “pierwszego dokładnego pomiaru” szczytu.

Uruchomienie w rejonie sieci 5G, przeprowadzone z rozmachem pomiary geodezyjne oraz zapewne jedyne w tym roku wejście na szczyt, w czym pomaga pandemia COVID-19,  będzie dobitnym dowodem tej siły.

Źródło: chinadaily.com.cn
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Sila [2]
    Sila w kasie. A wiadmo, ze zrecznosc malpy i sile…

    2-05-2020
    jerrygwizdek