5 maja 2020 09:17

Alessandro Zeni i jego „Cryptography” 9b w Saint Loup

Na szalony pomysł połączenia dwóch słynnych dróg braci Nicole w szwajcarskim rejonie Saint Loup Alessandro Zeni wpadł już trzy lata temu. W styczniu tego roku udało mu się poprowadzić projekt, powstało Cryptography – według Włocha kombinacja zasługująca aż na 9b.

Alessandro Zeni na „Cryptography” 9b (fot. Stefano Jeantet)

Czym jest Cryptography? Połączeniem dwóch doskonale znanych, palczastych ekstremów: Bain de Sang 9a (Fred Nicole, 1993, jedna z pierwszych 9a na świecie) i Bimbaluny 9a/a+ (François Nicole, 2004). Nowość startuje tą pierwszą i trawersuje do kruksa Bimbaluny. Obie legendarne drogi Włoch przeszedł już w 2017 roku. Rok później oddał pierwsze poważne próby na swoim projekcie: „trafienie w odpowiednie warunki nie było łatwe. Pokonanie 600 kilometrów z mojego domu w Dolomitach, aby wspiąć się na taką drogę, stanowiło duże wyzwanie. Ale pragnienie spróbowania i połączenia w całość tego projektu była silna” – mówi.

28-letni Alessandro Zeni i jego Cryptography:

***

W tego typu formacjach (trudnym płytowym wspinaniu) Alessandro Zeni sprawdził się już wiele razy, np. w 2018 roku, kiedy otwierał w swoim przydomowym rejonie Bilico (dolina Canali, Dolomity) linię Energia Cosmica 9a+. Pisał o niej wtedy:najpiękniejsza droga, po jakiej się wspinałem – jest w pełni naturalna, z technicznymi przechwytami, naprawdę wyjątkowa”.

Na „Energia Cosmica” 9a+ (fot. Ru Alberti)

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum