14 kwietnia 2020 16:20

Wieczór filmowy: odwiedzamy Francję, Hiszpanię, Patagonię, Pakistan i USA

Sięgamy po klasyki, nowości, a także produkcje dawno zapomniane. Uwaga: wybór redakcji jest subiektywny i nierzadko przypadkowy, to nie jest lista przebojów wszech czasów, a jedynie kilka propozycji filmowych, które mogą umilić Wam leniwy wieczór lub „nakręcić” domową sesję na chwytotablicy.

Grafika promująca film „Na krawędzi” (fot. film.org.pl)

* chyba wszyscy znamy (i podziwiamy ;)) ten klasyk z Sylwestrem Stallone w roli głównej. Sceny wspinaczkowe mrożą krew w żyłach i są oczywiście bardzo realistyczne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dublerem Sylwestra w niektórych scenach był nie kto inny jak sam Wolfgang Güllich. Niestety Wolfgang zginął tragicznie w wypadku samochodowym niedługo po nagraniu scen, w których brał udział. Genialny wspinacz prawdopodobnie zasnął za kierownicą i rozbił się na autostradzie pomiędzy Monachium i Norymbergą. Sylwester dedykował „Na krawędzi” jego pamięci.
***

Ewolucja Anny Stöhr

Dzisiejszy wieczór filmowy rozpoczynamy od premiery krótkiego filmu opowiadającego historię austriackiej zawodniczki, która na pewnym etapie swojej kariery porzuciła starty w zawodach i zajęła się eksploracją innych odmian wspinania, w tym wspinaczką klasyczną na wielkich ścianach. Anna Stöhr zabiera nas m.in. na liczącą 250 metrów drogę Ali Baba 8a+ we francuskich Alpach Nadmorskich, niedaleko miejscowości Aiglun.

Warto pamiętać, że Anna jest jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii. Na początku zeszłego roku zmagała się z kontuzją pleców. Przeczytacie o tym tutaj, a sylwetkę Austriaczki znajdziecie tutaj (Anna gościła na 17. Krakowskim Festiwalu Górskim). Zapraszamy na film:

Anna Stöhr na Ali Babie 8a+ (fot. SALEWA / AlpsolutPictures)

Witness the Fitness i Catalan Witness the Fitness

W 2005 roku powstaje głośny problem Chrisa Sharmy – Witness the Fitness V15. Boulder biegnie niesamowitym 14-metrowym dachem, zwieszającym się 2-3 metry nad ziemią. Jego długość wykracza poza standardy boulderowe, Sharma określa go wtedy jako najtrudniejszy boulder, jaki kiedykolwiek zrobił. Niestety problem znika: ze względu na kruszące się chwyty jest nie do powtórzenia.

11 lat później w Katalonii powstaje młodszy brat Witness the Fitness – nieco krótszy i nieco łatwiejszy, ale również spektakularny Catalan Witness the Fitness. Jego autorem jest również Chris Sharma. Więcej informacji na temat historii obu boulderów oraz film z przejścia pierwsze go z nich znajdziecie w artykule:

Czy kataloński odpowiednik jest wersją na miarę oryginału? Zobaczcie sami:

Catalan Witness the Fitness

Wybory Steph Davis

Wyjątkowa kobieta i postać w świecie wspinania. Znana z ekstremalnych przejść, wspinaczek na wielkich ścianach, w tym również solo oraz skoków BASE. Film opowiada historię życia pełnego wspinania, przygód, ale także tragedii.

Choices – Steph Davis

Bitwa pod Agincourt

W 1415 r. pod Agincourt wojska brytyjskie odniosły zwycięstwo nad liczniejszą armią francuską. Pod koniec lat 80. Ben Moon przeszedł pierwszą we Francji drogę o wycenie 8c. W filmie drogę Brytyjczyka powtarza po latach Sebastien Bouin, któremu towarzyszą bohaterowie z 1989 roku – Ben i Antoine Le Menestrel.

Seb Bouin na „Agincourt” 8c | Seb Bouin Vintage Rock Tour

Polecamy również sentymentalną podróż Bena Moona, który powraca na Agincourt 30 lat po swoim przejściu:

Wolfgang Güllich, Kurt Albert, Milan Sikora i Christoph Stiegler na Trango Nameless Tower

Czwórka świetnych wspinaczy na wyprawie w Pakistanie. Celem zespołu jest przejście nowej drogi na Trango Nameless Tower (6250 m). Powstaje Eternal Flame VI, 7b+ A2. Drogę udaje się pokonać w większości klasycznie, co w 1989 roku jest znaczącym wyczynem.

Eternal Flame

Wspinaczkowy trip wszech czasów

Rok 1968,  Yvon Chouinard, Doug Tompkins, Chris Jones, Dick Dorworth i Lito Tejada-Flores. Stary van i licząca 8-tysięcy kilometrów podróż, której celem jest Ameryka Południowa i znajdujący się na jej końcu Fitz Roy. Chłopaki biorą deski surfingowe, narty i sprzęt wspinaczkowy oraz 16-milimetrową kamerę. „Mountain of Storms” był wizjonerskie w dziedzinie swojej kategorii filmowej oraz stało się twórczym źródłem dla marki Patagonia, jej wyjątkowej filozofii.

Mountain of Storms
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum