2 kwietnia 2020 18:57

Wieczór filmowy: narkotyki, ryzykanci i lekkoduchy, czyli wspinacze kompletni

Sięgamy po klasyki, nowości, a także produkcje dawno zapomniane. Uwaga: wybór redakcji jest subiektywny i nierzadko przypadkowy, to nie jest lista przebojów wszech czasów, a jedynie kilka propozycji filmowych, które mogą umilić Wam leniwy wieczór lub „nakręcić” domową sesję na chwytotablicy.

Kadr z filmu Mission Impossible 2

Wspinanie, narkotyki i odkupienie

Kronika wspinaczkowej podróży przez życie pełne wzlotów i upadków. Wczesny początek kariery wspinaczkowej, utrata kontroli nad własnym życiem, problemy z narkotykami – Nate Draughn podsumowuje ostatnich 20 lat i opisuje swoją niełatwą, lecz nieodzowną miłość do wspinania. Na filmie zobaczymy też kilka ciekawych przejść boulderów, m.in. Spreader V12), Cradle to the Grave V11, Movement on Stone V10, The Sasquatch V10.

Nate Draughn (pośrodku) z kolegami (fot. kadr z filmu)

Dani Andrada – portret wspinacza

Hiszpan to postać, której nie trzeba przedstawiać. Nadal niesłychanie aktywny i utrzymujący wysoki poziom sportowy (Dani Andrada na trawersie “Tekimuking a Despertar” 8C). Jego portret w 2012 r. w 20-minutowym filmie przedstawił Haroun Souirji.

Dani Andrada – La Obsesión (fot. kadr z filmu)

Steph Davis free solo

Propozycja oldschoolowa: ujęcia, muzyka (ale niestety również dość słaba jakość) filmu z Steph Davis w roli głównej, nadają mu wyjątkowy klimat. Amerykanka, znana ze swoich solowych wspinaczek i skoków BASE, przechodzi bez asekuracji klasyk Gór Skalistych.

Steph Davis: Diamond Free Solo (fot. kadr z filmu)

W stronę światła – Chris Sharma i Stefan Glowacz wychodzą z jaskini

W 2014 r. tych dwóch świetnych wspinaczy zrealizowało w Omanie niesamowity projekt – Into the Light. 300-metrowa droga prowadzi stropem drugiej co do wielkości komory jaskiniowej na świecie, a jej trudności sięgają 8b+. Film wraz z informacjami o przejściu znajdziecie tutaj:

Stefan Glowacz na ostatnim wyciągu „Into the Light” (Klaus Fengler / Stefan Glowacz GmbH)

Obłąkani na Madagaskarze

Belgowie Sean Villanueva Siebe Vanhee to świetni wspinacze, eksplorujący najróżniejsze miejsca na świecie. Cenimy ich za trudne drogi (w tym przypadku Fire in the Belly oferujące 700 metrów wspinania i trudności 8a+), które wytyczają, a także za poczucie humoru i lekkość, z jaką opowiadają swoje historie.

 

Sean Villanueva i Siebe Vanhee na Madagaskarze (fot. kadr z filmu)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum