9 kwietnia 2020 18:32

Wieczór filmowy: Grenlandia, Liban z Lamą, Flatanger z boulderowcami i freeride z najlepszymi…

Sięgamy po klasyki, nowości, a także produkcje dawno zapomniane. Uwaga: wybór redakcji jest subiektywny i nierzadko przypadkowy, to nie jest lista przebojów wszech czasów, a jedynie kilka propozycji filmowych, które mogą umilić Wam leniwy wieczór lub „nakręcić” domową sesję na chwytotablicy.

Pokaz filmu „Mirror Wall” (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Tysiąc metrów granitu w „alpejskiej misce” Grenlandii

Filmowy wieczór zaczynamy od prawdziwego hitu – pięknej przygody wspinaczkowej w grenlandzkim rejonie o nazwie Alpine Bowl. Brytyjski zespół pod skrzydłami Leo Houldinga przechodzi 25 wyciągów nowej drogi – Reflections (E6 6b/5.12c A3+). Przypomnijmy słowa lidera:

To olbrzymia ściana – wyższa niż El Cap – tak gładka,  że prawie możesz się w niej przejrzeć. Strategicznie prosta, taktycznie bardzo złożona – długi miesiąc spoglądania w lustro, by odnaleźć drogę na szczyt zakończony. Znaleźliśmy ją! […] Szczyt zdobyliśmy w burzy śnieżnej po 12 biwakach w ścianie.

Więcej na temat tej wyprawy przeczytacie tutaj. Tymczasem zapraszamy na wielokrotnie nagradzany film:

Film Mirror Wall

Sportowo z Davidem Lamą

W nieco niższe „skałki” przenosimy się za sprawą genialnego i wszechstronnego (niestety już nieżyjącego) Davida Lamy, który kojarzony jest głównie z działalnością w górach wysokich. Jednak w 2015 r. David udał się na trip wspinaczkowy do zapierającej dech w piersiach jaskini w Libanie. Więcej na temat tego nietkniętego wcześniej ręką wspinacza miejsca przeczytacie tutaj. Natomiast dzisiaj polecamy szczególnie niepublikowaną wcześniej krótką relację filmową:

David Lama w Baatara Gorge (fot. Corey Rich / Red Bull Content Pool)

Chris Sharma nad wodą

Klip prawdopodobnie większości z nas dobrze znany, ale warty przypomnienia. Bo choć wiemy, że spadanie z dużej wysokości do wody to tak naprawdę nic przyjemnego, to już oglądanie DWS może być prawdziwą frajdą.

Chris Sharma na Pont d’Arc w Ardèche (fot. Ricardo Giancola)

Boulderowcy w norweskim Flatanger

Norweska jaskinia Hanshelleren oferuje drogi z najwyższej półki – jest z czego wybierać. Nie jest to z pewnością rejon, w którym spodziewalibyście się spotkać dwóch spośród najsilniejszych amerykańskich boulderowców. A jednak! W 2015 r. Daniel Woods i Dave Graham zamienili kraszpady na GRIGRI i spróbowali swoich sił w norweskim granicie. Efekty możemy podziwiać na filmie:

Daniel Woods i Dave Graham odwiedzają Flatanger (fot. kadr z filmu)

Świadomy sen Megosa

Były wielkie ściany, alpiniści i boulderowcy na drogach sportowych, nie możemy też zapomnieć o najmniejszych formach skalnych (choć w tym przypadku nie takich małych). Wracamy wspomnieniami do zmagań młodego Niemca, który w 2015 r. wdrapał się na szczyt Grandpa Peabody, 15-metrowego kamienia w kultowych Buttermilksach. Alexander Megos dokonał wtedy trzeciego przejścia Lucid Dreaming 8C. Więcej o tym przejściu pisaliśmy tutaj.

Alex na „Lucid Dreaming” 8C (fot. Ken Etzel)

Freeride z najlepszymi

Na koniec polecamy świetny film snowboardowy zrealizowany przez Teton Gravity Research i Team 13 Productions. Jego bohaterami są prawdziwe sławy ze świata freeride’u, narciarz Cody Townsend i snowboardzista Jeremy Jones. Wraz z tym zespołem i towarzyszącym im operatorem udajemy się w góry Alaski, by zjechać jednymi z najbardziej ryzykownych i wymagających linii wyszczególnionych w książce “The Fifty Classic Ski Descents of North America”.

Peak Obsession
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum