27 kwietnia 2020 08:41

Trzy nowe drogi w Dolinie Bolechowickiej

Zastanawialiście się, na skałach w Bolechowicach da się zmieścić jeszcze coś nowego? Mariusz Kopacki i Piotr Sztaba  (Instruktor Taternictwa PZA, Kilimanjaro Szkoła Wspinania) znaleźli miejsce na trzy drogi.

Zamarła Turnia: Na lewo „Nietoperz z Wuhan”, na prawo „Pandemia strachu” (fot. Piotr Sztaba)

Dwie z nowości pojawiły się na Zamarłej Turni. Pierwsza z nich to Nietoperz z Wuhan VI.1 (7R+ST) na prawo od trada Komin Turka (Komin z kłódką).  Piotrek o przebiegu pisze tak:

Startuje na prawo od komina, po 2 ringach krzyżuje się z bardzo Atrakcyjnym Kazimierzem i dalej biegnie w lewo. Naturalnym ograniczeniem jest komin, jednak autorzy drogi sugerują jednokrotne użycie odciągu w kominie na wysokości trzeciej wpinki, bo inaczej w tym miejscu to klasyczny polski „gniot” za VI.3 kolidujący z drogą sąsiednią . Z pojedynczym odciągiem w kominie to długa, równa droga w kapitalnej jakości skale, która trzyma do końca z trudnościami VI.1.

Druga droga na Zamarłej to Pandemia strachu VI.1 (8R+ST), na prawo od linii Cherlak Szolms:

Droga po 6 wpinkach przecina ryski w Depresji Pokutników i biegnie w prawo w kierunku filara, dalej przez małą przewieszkę i ściankę, nad którą wyprowadza na sam wierzchołek Zamarłej Turni. Droga została ubezpieczona w 8 ringów, jednak nie został dobity ring na krzyżówce z Depresją Pokutników z uwagi na dobrą w tym miejscu asekurację z dwóch haków koło siebie i łatwy teren z małym wyjściem nad przelot. Bez konsultacji środowiskowej nie chcieliśmy zmieniać charakteru asekuracji na drodze już istniejącej i historycznej.

Droga została wzmocniona jednym sztyftem na wysokości 3. wpinki, jednak wymaga jeszcze oczyszczenia, dlatego do czasu wiszących rezerwacji w ringach proszę się po niej nie wspinać – pandemia strachu ciągle trwa!

Trzecia nowość znajduje się już na Filarze Abazego – to Covid-19 VI.2 (7R+ST). Startuje wspólnie z Rezerwatem przygody i po 2 ringach odbija w lewo. Naturalnym ogranicznikiem jest komin.

Piotrek pisze także o „pracach naprawczych” oraz odnowieniu asekuracji na Rezerwacie przygody i Kombinacie modlitewnym. O tym ostatnim:

Przewieszka na Kombinacie modlitewnym została oczyszczona i wzmocniona, drugi ring asekuracyjny został wklejony 1 metr na lewo od oryginalnego i wpinanie na tym odcinku biegnie wariantem całkowicie litym, by wrócić już do rysy w zacięciu pod trzecim ringiem wbitym 20 cm niżej w dogodnym miejscu wpinkowym. Ringi u góry zostały delikatnie przebite, by sugerować poprawny przebieg drogi a nie wersję zapychową. Zmiany w rozmieszczeniu asekuracji konsultowane były z autorem drogi Piotrem Drobotem. Obecnie ta linia jest świetną propozycja wspinaczkową dla zwolenników wspinania w stylu OS!

Ringi i klej pochodzą ze środków IŚW „Nasze Skały”.

źródło: FB Piotr Sztaba
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum