16 kwietnia 2020 08:29

„Ściana cieni” w konkursie Hot Docs

„Ściana Cieni”, najnowszy film Elizy Kubarskiej, zakwalifikował się do konkursu głównego festiwalu Hot Docs w Kanadzie. To największy festiwal filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej.

„Ściana cieni” w konkursie Hot Docs

Film opowiada mającą miejsce w 2019 roku historię spotkania alpinistów i Szerpów u podnóża jednej z najtrudniejszych himalajskich ścian: Khumbakarny zwanej Jannu, uważanej za jedną z ostatnich świętych gór. Alpinistami są Rosjanie Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow oraz Marcin Tomaszewski.  W pierwszej fazie wyprawy towarzyszy im rodzina Szerpów. Według miejscowych wierzeń szczyt Jannu zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Jednak niepiśmienny Nada Szerpa, ojciec trójki dzieci, zdecydował się wziąć udział w wyprawie. Od 20 lat pracuje jako tragarz wysokościowy, każdego roku rozciąga liny poręczowe na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna.

Jak pamiętamy atak Dmitrija i Siergieja przerodził się w prawdziwą górską epopeję. Rosyjski zespół spędził na górze 18 dni. Pokonali nową linię wyprowadzającą na południowe ramię Jannu (lub południowo-wschodnią grań) i dokonali pierwszego trawersowania góry. Więcej w wywiadzie: „Strachu niet” – Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow o przejściu na Jannu w rozmowie z Elizą Kubarską.

„Ściana cieni” powstała w koprodukcji polsko-niemiecko-szwajcarskiej. Głównym producentem była Monika Braid, która współpracuje z Elizą Kubarską od wielu lat.

Zakwalifikowanie do konkursu głównego Hot Docs to duży sukces dla filmu. Festiwal jest organizowany od 26 lat w Toronto i jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej. Festiwal miał się odbyć w tym roku w dniach od 30 kwietnia do 10 maja. Z powodu pandemii COVID-19 został przesunięty. Nowego terminu jeszcze nie ogłoszono.

„Ściana cieni” miała mieć swoją polską premierę w maju na festiwalu Docs Against Gravity w Warszawie. Ten festiwal przesunięto na początek września.

***

Eliza Kubarska odbiera Grand Prize w Vancouver za film „K2. Dotknąć nieba”

Eliza Kubarska odbiera Grand Prize w Vancouver za film „K2. Dotknąć nieba”

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010 – film dostępny jest na Vimeo On Demand), opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014 – Vimeo on Demand) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

Jej ostatni dokument – „K2. Dotknąć nieba” to najbardziej nagradzany polskim film górski ostatnich lat, jak nie dziesięcioleci. Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem międzynarodowej publiczności i jurorów zagranicznych festiwali. Dokument ten uznano za najlepszy długometrażowy film na ważnych górskich festiwalach w BanffKendalVancouverDMFFHory a Mesto w Bratysławie, Trento (najlepszy film górski) oraz w  Teplicach.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum