22 kwietnia 2020 09:51

Ponad 14 tys. euro ze sprzedaży historycznej drabiny Jordana na walkę z pandemią

W tych trudnych czasach nie brakuje przykładów społecznej solidarności. Dali temu wyraz między innymi włoscy przewodnicy górscy prowadzący klientów na alpejski szczyt Matterhorn (z włoska Monte Cervino, 4478 m). Zdecydowali się wystawić na sprzedaż  historyczną drabinę Jordana, z której korzystają pokonujący drogę na Matterhorn od strony włoskiej (granią Lion). Uzbierana kwota w wysokości 14 631 euro przeznaczona zostanie na walkę z koronawirusem.

Historyczna drabina Échelle Jordan (fot. Società delle Guide del Cervino)

Zabytkowa Échelle Jordan ladder umieszczona jest na drodze włoskiej, na jej najtrudniejszym, przewieszonym odcinku, pod szczytem Matterhornu – na wysokości około 4300 m. Nazwa tej zrobionej z drewnianych belek i sznurka drabiny pochodzi od jej darczyńcy Leightona Jordana, który sfinansował pierwsze takie „linowe schodki” w 1869 roku. Od tego czasu lokalni przewodnicy okresowo sprawdzają jej stan i w razie potrzeby odnawiają.

Laurent Nicoletta, prezes stowarzyszenia włoskich przewodników (The Società Guide del Cervino):

Jesteśmy zadowoleni z wyniku. Wiedzieliśmy, że ta inicjatywa może okazać się interesująca, ale pozytywnie zaskoczyła nas skala odbioru.

Zdobyte z akcji pieniądze wspomogą stowarzyszenia doliny Aosta w walce z pandemią COVID-19.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum