17 kwietnia 2020 12:58

Koronawirus: “nowa normalność”, czyli 20 kwietnia wracamy (nie tylko) do lasów

Wczoraj rząd ogłosił etapy znoszenia ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Harmonogram uwzględnia 4 etapy, pierwszy z nich ma zacząć obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia. Pierwsza faza znosi zakazy wstępu do lasów, parków, umożliwia również przemieszczenia w celach rekreacyjnych. Wszystko to przy zachowaniu nakazów związanych z zakrywaniem twarzy, zachowaniem odstępu etc.

Nas oczywiście najbardziej interesuje zniesienie zakazu wstępu do lasów i przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, zostaliśmy odesłani do stron rządowych, na których anonsuje się to w ten sposób:

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

 • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
 • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
 • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
 • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
 • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 • przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

***

Doświadczenie uczy, że na w miarę precyzyjną wykładnię trzeba poczekać aż do ogłoszenia przepisów wykonawczych. Nie jesteśmy w stanie bowiem ocenić, czy powyższe sformułowanie “przemieszczanie w celach rekreacyjnych” pozwala nam na kilku-, czy też kilkudziesięciokilometrowy dojazd w skały lub w góry*.

Źródło: gov.pl

*Wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Zdrowia, czy możliwe jest przemieszczanie się samochodem w oddalone od miast skałki, lasy etc. W odpowiedzi zostaliśmy skierowani na strony gov.pl.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Zakazy a rekreacja [53]
  Tzn. tak jak napisano w tekście, póki nie będzie rozporządzenia,…

  17-04-2020
  jodlosz