14 kwietnia 2020 07:28

Jurajskie zapiski… Z północy i ze środka

Uzupełniamy jurajskie zaległości. Niedawno pisaliśmy o drodze na Pośredniej Górze w Podlesicach. Dokładamy jeszcze kilka linii z tego rejonu, które powstały już jakiś czas temu, a o których być może jeszcze nie wiecie. Będzie też o paru drogach w Karlinie. To tak na lepsze czasy.

Jura Środkowa (fot. Grzegorz Rettinger)

***

Jura Północna

Molloman VI.3, o którym informowaliśmy, biegnie na Pośredniej Skale (część większego muru niedaleko Jamkowej Baszty). Nad nim znajduje się kilka innych skałek, w tym Sonata i pobliska Symfonia. I właśnie na tej ostatniej Marcin „Flower” Poznański wytyczył drogę Nokturn VI.5+/6 (4R+ST – projekt nr 5, str. 254 przewodnika „Jura Północna”, wyd. 3). „Myślałem, że będzie po piciokach, a tu piękne ruchy po “dobrym” – zachwala. Póki co to jedyna droga na ścianie, ale w przyszłości na pewno powstaną kolejne.

Wracając na niższe piętro, na murze Pośrednich, w jego prawej części, biegną dwie drogi (w „Jurze Północnej” zaznaczone jako projekty 6 i 7, str. 255). Lewa linia to Porzucony atencjusz VI.1+ (6R+ST), prawa nazywa się Bulder i klątwa Ozyrysa VI.1 (7R+ST). Pierwsze przejścia należą do Magdaleny Salwowskiej.

W rejonie Pośredniej Góry, zresztą także na niedalekim Jastrzębniku i okolicznych skałach, w ubiegłym roku powstało mnóstwo nowych dróg. W tym roku, oczywiście jeśli sytuacja pozwoli, szykuje się znów pokaźna dawka nowości.

Jeszcze kilka słów o drodze na Dębiej Skale w Suliszowicach. Tam rozwiązania doczekał się projekt zaznaczony numerem 8 w najnowszej „Jurze Północnej” (str. 109). Na prawo od tradowej Rysy (V+) powstała Miłość w czasach zarazy VI.5 (4R+ST). Autorem jest Kuba Kwieciński.

Jura Środkowa

Do Kuby Kwiecińskiego należy też pierwsze prowadzenie otwartego projektu na Lemurze w Karlinie (w 3. wydaniu „Jury Środkowej” linia zaznaczona numerem 5, str. 53). Teraz to Ostatnia Wieczerza VI.4/4+ (6R+ST).

Także w Karlinie, ale już w Dworskim Lesie, dokładnie na Ostrym Kamieniu, Maciek Smolnik poprowadził ostatni obity projekt na skale (nr 7, str. 38, „Jura Środkowa) – to bardzo ładna, ciągowa droga Wieniec kończy dzieło ok. VI.3 (7R+ST).

***

Najnowszą Jurę Północną” możecie nabyć w księgarni wspinanie.pl. Zachęcamy również do zaopatrzenia się w pakiety przewodników w bardzo atrakcyjnych cenach! W naszej księgarni znajdziecie między innymi pakiet “Jura Północna” (wyd. 3, 2020) i “Jura Środkowa” (wyd. 3, 2019).

„Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy", Grzegorz Rettinger, wyd. 3, 2020

„Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy”, Grzegorz Rettinger, wyd. 3, 2020

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum