8 kwietnia 2020 18:56

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje: #zostańwdomu #ćwiczwdomu

Polacy, jak i wiele innych europejskich nacji, zostali dosłownie zamknięci w domu. Rząd apeluje o całkowite ograniczenie aktywności z wyjątkiem tych dotyczących “spraw niezbędnych do życia codziennego”.

Przypominamy, że zgodnie z przyjętymi przepisami, w mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób – nie można wychodzić z domu z wyjątkiem załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, dojazdu do pracy czy wolontariatu na rzecz Covid-19. Zachęcamy do ćwiczeń i treningów w domowych warunkach #zostańwdomu #ćwiczwdomu

Niestety to nie tylko apel, przedwczoraj Małopolska Policja wystosowała taki komunikat:

W miniony, stosunkowo ciepły i słoneczny weekend, pół tysiąca mundurowych tj. policjantów, żołnierzy i strażników miejskich patrolowało teren Krakowa. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców funkcjonariusze sprawdzali przestrzeganie epidemiologicznych obostrzeń, w szczególności respektowanie zakazu przemieszczania się. Mundurowi podjęli przez cały weekend kilkaset interwencji. Najwięcej z nich dotyczyło przebywania na terenach zielonych, przemieszczania się w ruchu pieszym oraz gromadzenia się osób. Policjanci pouczyli ponad 1000 osób, w przypadku poważniejszych naruszeń wystawili 53 mandaty, skierowali 10 wniosków o ukaranie do sądu.

W rażących przypadkach lekceważenia obowiązujących przepisów informacje o stwierdzonych naruszeniach kierowane były do inspektoratu sanitarnego. Na podstawie notatek sporządzonych przez Policję, Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Krakowie wydał decyzję o ukaraniu kilku osób za stwierdzone przypadki naruszenia czasowego ograniczenia korzystania z tzw. zieleńców pełniących funkcję publiczną*.

Karami pieniężnymi w wysokości 12 000 zł ukarano mężczyznę, który w sobotę jechał rowerem po Bulwarze Kurlandzkim oraz kobietę, która tam spacerowała. Identyczne kary nałożono, wobec dwóch kobiet, które tego dnia nie zastosowały się do zakazu korzystania z Parku Dąbie w Krakowie i spacerowały tam bądź siedziały na ławce.

Komunikaty informujące patrolach na terenach zielonych i w lasach oraz nakładanych karach są powtarzane także przez policje z innych gmin.

Działania Policji wobec osób uprawiających sport w miejscach, na których nie wprowadzono zakazu wstępu wydają się stać w sprzeczności z przepisami a także tym, co widnieje na stronach rządowych:

Interpretacja rozporządzenia Ministra Zdrowia dostępna na stronie www.gov.pl/web/koronawirus, stan z 9 kwietnia 2020

Interpretacja rozporządzenia Ministra Zdrowia dostępna na stronie www.gov.pl/web/koronawirus, stan z 9 kwietnia 2020

Obszerny tekst na ten temat znajdziecie na OKO.press: Bieganie, spacery, jazda na rowerze i rolkach. Jest ten zakaz aktywności fizycznej czy nie ma?

PS Warto przypomnieć, że od 3 kwietnia wprowadzono tymczasowy zakaz wstępu do lasów i Parków Narodowych. W sprawie tego zakazu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował stanowisko do Ministra Środowiska Michała Wosia, pisząc m.in.:

[…] Rzecznik zauważa, że dla przeważającej części społeczeństwa,
możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania
dobrostanu fizycznego i psychicznego. Wpływa korzystnie na odporność i pozwala na
odprężenie. Pomaga w przezwyciężeniu stresu i stanów depresyjnych. Rozległe tereny leśne
i parków narodowych pozwalają przy tym na zachowanie bezpiecznego dystansu do drugiej
osoby. Z tego punktu widzenia, całkowity zakaz wstępu na te tereny wydaje się być
nadmiernie dolegliwym środkiem zapobiegawczym.

[…]

Nierozsądne zachowania jednych obywateli, nie mogą jednak prowadzić do
ustanawiania ograniczeń dla wszystkich, tym bardziej jeśli idzie o korzystanie z
podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze
środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne.

Rzecznik zwraca jednak przede wszystkim uwagę na wątpliwą podstawę prawną wydanego zakazu  wstępu do lasów i Parków Narodowych.

Źródło: GIS
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Darz Bór; [7]
    >12 000 zł ukarano mężczyznę, który w sobotę jechał rowerem…

    8-04-2020
    gl