21 kwietnia 2020 08:16

Gajowe nowości

Coś dla wygłodniałych wspinaczy poszukujących nowości na Jurze Środkowej. Cztery nowe dróżki powstały na Smoleniu. Dokładnie na Gaju, w grupie skał niedaleko Biśnika i Smylowych.

Gaj, Smoleń (fot. Grzegorz Rettinger)

Pierwsza z nowości to świetna rozgrzewkowa linia w skrajnie lewej części przełazu, na najbardziej okazałej skale w rejonie. Takiej rozgrzewki do tej pory tu brakowało. To charakterystyczna lekko przewieszona rysa – nazywa się Rysa Maruchy VI+ (4R+ST). Zaznaczona jako projekt nr 2 w przewodniku „Jura Środkowa” (wyd. 3, 2019).

Na tej samej skale, ale już na ścianie poza przełazem, znajdziecie dwie nowe propozycje. Pierwsza z lewej to ładna płytowa formacja Raszpla ok. VI.3 (7R+1B+ST, ogr. naturalny bez głównej rysy po lewej) autorstwa niżej podpisanej (w „Jurze Środkowej” projekt pod nr. 8). Po dojściu do okapu droga skręca w lewo w Rysę w zacięciu i nią do łańcucha. Trudniejszą opcją jest wyjście końcówką drogi Borduria – w ten sposób uzyskamy trudności ok. VI.4+. Istnieje jeszcze możliwość wyprostowania Raszpli od góry, taka opcja zaznaczona została w „Jurze Środkowej” jako projekt otwarty nr. 9.

Prawa z nowości nazywa się Szarpla ok. VI.3+ (9R+ST, pierwszy przelot wspólny z Raszplą), jej autorem jest Grzegorz Rettinger. Koncepcyjne płytowe wspinanie zakończone kilkoma mocniejszymi zgięciami w okapie. W „Jurze Środkowej” zaznaczona jako linia nr 10.

I na deser jeszcze droga za kantem po prawej, również z pierwszym przejściem Grzegorza – krótka, przewieszona rysa z parametrycznymi klinami plus boulder na starcie – czyli Lasba w trudnościach ok. VI.3+ (3R+ST).

Na Gaju, przede wszystkim w przełazie, wciąż jeszcze są partie atrakcyjnej, niezagospodarowanej skały. Sama ściana, wznosząca się na 20 metrów, robi duże wrażenie. To wyzwanie dla topowych wspinaczy. Warto przyjrzeć się z bliska!

Ringi i klej pochodzą ze środków IŚW „Nasze Skały”.

Przewodnik “Jura Środkowa” (wyd. 3, 2019) dostępny jest w księgarni wspinanie.pl.

„Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy”, Grzegorz Rettinger, wydanie 3, 2019

„Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy”, Grzegorz Rettinger, wydanie 3, 2019

W sprzedaży także podwójny pakiet przewodników w bardzo atrakcyjnej cenie! W naszej księgarni znajdziecie komplet “Jura Północna” (wyd. 3, 2020) i “Jura Środkowa” (wyd. 3, 2019).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum