7 kwietnia 2020 13:38

Drogi z historią w filmowym kadrze: “Hubble” i “Action Directe”

Dwa wspinaczkowe mity – pierwsze 9a na świecie i pierwsze 8c+ (choć dziś wielu mówi – raczej 9a). Pierwsza to Action Directe Wolfganga Güllicha, druga to Hubble Bena Moona.

Adam Pustelnik na Action Directe

Adam Pustelnik na “Action Directe” (fot. Tony Cappucino)

***

Najpierw powstało Hubble, niepozorna, niezbyt urodziwa i krótka droga w Raven Tor. Ben Moon otworzył ją w 1990 roku, dając światu pierwsze 8c+. Brytyjczyk podszedł do wyceny ostrożnie (co było zresztą zawsze jego znakiem rozpoznawczym). Po latach okazało się, że nikt by się specjalnie nie zdziwił, gdyby przy drodze widniało 9a, czemu przyklasnął nawet Adam Ondra. Czech pisał: „myślę, że nie jest łatwiejsza od Action Directe, pierwszej 9a powstałej rok później”.

„To nie tylko droga, to mit” – mówił z kolei Alex Megos, który powtórzył Hubble w 2016 roku, zrobił to jako pierwszy wspinacz spoza Wysp:
Action Directe powstała rok później, ale to ona dzierży dziś miano pierwszego światowego 9a. Co tu dużo mówić, to droga legenda, za którą stoi legendarny wspinacz Wolfgang Güllich. Na filmie po jedno- i dwupalczastych dziurkach na Waldkopf Turm wspina się Iker Pou. Bask powtórzył frankenjurajską sławę w 2000 roku, jako drugi po Alexandrze Adlerze (1995):
Z pokonania Action Direct mogą być dumni także dwaj Polacy. W 2010 roku sztuki tej dokonał Adam Pustelnik, a dziewięć lat później Adrian Chmiała.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum