Dlaczego warto nosić kask?

Warto zawsze sobie zadawać pytanie, do czego służy nasz sprzęt. W przypadku kasków odpowiedzi często się różnią… Historycznie kaski wspinaczkowe i alpinistyczne były przeznaczone do ochrony przed spadającymi kamieni. Większość dróg znajdowała się w terenie o potencjalnie mniejszych trudnościach, w którym jednak skała była bardziej krucha. Takie drogi są bardziej narażone na spadające kamienie i alpiniści szybko zaczęli szukać możliwości ochrony głowy. Na początku były do zwykłe czapki, później pojawiły się kaski z twardą skorupą, służące przede wszystkim do ochrony czubka głowy.

(fot. materiały prasowe Petzl)

Jakie są powody, dla których dziś nosimy kaski?

Wiele osób odpowiadając na to pytanie mówi: „dla ochrony głowy przed spadającymi kamieniami”. Inne dodają również: „ dla ochrony głowy przed uderzeniem podczas lotu”.

Rozwój sportu oraz rosnący poziom pokonywanych trudności doprowadził do spowszednienia upadków, a tym samym zwiększenia ryzyka uderzenia głową o skałę w przypadku pechowego lotu (na przykład upadek głową w dół po zahaczeniu o linę czy lot w kominie…). Ochrona głowy przed uderzeniami o skałę staję się więc jak najbardziej uzasadniona.

Powyższe rozważania można przenieść na inne sporty związane z wysokością. Nie szukając daleko można znaleźć kilka przykładów typowych uderzeń głową: w kanioningu poślizgnięcie kończące się uderzeniem głową o ziemię, w speleologii uderzenia głową w wąskich korytarzach, na nartach skitourowych uderzenie w skałę lub drzewo po upadku… W każdej z tych sytuacji wskazana jest dobra ochrona głowy przed uderzeniami z przodu, z boków i z tyłu. Noszenie kasku to nie tylko ochrona przed spadającymi kamieniami, ale również ochrona przed uderzeniami o skałę lub ziemię.

Kaski Petzl są zaprojektowane tak, by zapewniały więcej ochrony niż wynika to z wymagań aktualnie obowiązujących norm.

(fot. materiały prasowe Petzl)

Petzl, podążając za ewolucją w sportach górskich, projektuje kaski w taki sposób, by zapewnić lepszą ochronę głowy z przodu, z boków i z tyłu. Takiego typu kaski mają oznaczenie TOP AND SIDE PROTECTION. Oznaczają one zgodność z wymaganiami normy EN 12492, ale również z nowym protokołem testów opracowanym przez Petzl. Wymagania normy EN 12942 (kaski alpinistyczne) dotyczą głownie ochrony przed spadającymi kamieniami. Wewnętrzny protokół Petzl obejmuje ochronę całej głowy.

Kaski Petzl z oznaczeniem TOP AND SIDE PROTECTION oferują ochronę jednocześnie przed uderzeniami z góry, ale również bocznymi, przednimi i tylnymi.

Dlaczego więc warto nosić kask? 

Informacja prasowa Petzl

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum