10 kwietnia 2020 11:13

Climbro – pierwsza inteligentna chwytotablica

Wspinanie po coraz trudniejszych drogach wymaga efektywnego treningu. Pomoże w nim Climbro – to pierwsza inteligentna chwytotablica, dzięki której możemy monitorować poziom generowanej siły na chwytach. Przy pomocy Climbro można przeprowadzać testy motoryczne oraz trenować, kontrolując poziom intensywności wysiłku. 

Climbro umożliwia ocenę siły i wytrzymałości palców rąk, a jednocześnie jest trenerem personalnym, który prowadzi samo ćwiczenie i podpowiada programy treningowe.

Chwytotablica została opracowana przez zespół złożony z naukowców, zajmujących się teorią treningu sportowego (wspinaczkowego), oraz  inżynierów. Dzięki mobilnej aplikacji możemy łatwo określać intensywność treningu siłowego i wytrzymałościowego. Ponadto dzięki temu narzędziu możemy również w łatwy sposób dokonać pomiaru sprawności siłowej i wytrzymałościowej palców rąk w specyficznym ułożeniu ręki na chwycie. Dodatkowo aplikacja zawiera różne program treningowe.

Urządzenie, sposób pomiaru i programy treningowe zostały opracowane w oparciu o 10-letnie badania naukowe. Obecnie z narzędzia korzystają trenerzy wspinaczki sportowej z Czech i Bułgarii. Ponadto w Polsce na tego typu aparaturze w Krakowie były prowadzone cenne badania naukowe, w których uczestniczyli wspinacze reprezentujący najwyższy poziom skałkowy. Te obserwacje pozwoliły assoc. prof. Michailowowi i dr R. Rokowskiemu znacznie powiększyć wiedzę z zakresu fizjologii wysiłku wspinacza. M.in.  udało się ustalić, jaki jest procentowy udział przemian o charakterze beztlenowym i tlenowym w różnych typach wysiłku przy zastosowaniu Climbro.

W tym miejscu wypada zaznaczyć, że precyzyjne określenie intensywności podnosi skuteczność treningu siłowego i wytrzymałościowego. A zatem ogromną zaletą tego narzędzia jest precyzyjna informacja zwrotna na temat wielkości obciążenia siłowego na danym chwycie. Chodzi o to, że dzięki aplikacji utrzymujemy wysiłek we właściwej strefie intensywności, co bardzo optymalizuje trening siły i wytrzymałości. Nie można tego dokładnie zrobić, trenując na tradycyjnych chwytotablicach czy ściance wspinaczkowej. Posiadając wiedzę na temat poziomu intensywności wysiłku znamy też wielkość rekrutacji mięśniowej oraz aktywność systemów energetycznych – procentowy udział źródeł beztlenowych czy tlenowych. A zatem wiemy, czy wysiłek ma charakter tlenowy czy beztlenowy.

Na Climbro możemy dokonać oceny siły i wytrzymałości mm. przedramion w specyficznym ułożeniu ręki na chwycie. Dzięki aplikacji otrzymujemy odpowiedź na pytanie, jak trudną drogę wspinaczkową można pokonać przy aktualnym poziomie siły i wytrzymałości. Dzięki temu  poznajemy swoje mocne i słabe strony. Następnie te informacje można wykorzystać w treningu.

Na podstawie otrzymanych wyników wspinacz otrzymuje propozycje indywidualnego programu treningowego. Doświadczeni wspinacze mogą trenować wg. własnego planu, stosując konkretne ćwiczenia z Climbro.

Wierzymy, że to narzędzie umożliwi prowadzenie treningu na wyższym jakościowo poziomie. Naszym zdaniem prowadzenie treningu opartego na twardych podstawach naukowych ma szczególne znaczenie w kontekście tego, że wspinaczka będzie stanowić jedną z dyscyplin olimpijskich w Tokio.

Więcej informacji na temat Climbro można uzyskać na stronie: www.climbro.com.

Obecnie, kiedy wszyscy muszą trenować w domu, Climbro można kupić z 15% zniżką w cenie 679 eur (z VAT). Aplikację mobilną można pobrać ze sklepu Google Play. Zachęcamy treningu, jakiego wcześniej nie prowadziliście.

Informacja prasowa

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum