23 kwietnia 2020 08:33

Nadajnik 5G pod Everestem. Koronawirus nie zatrzyma wielkich Chin

Wiosenny sezon w górach najwyższych został odwołany ze względu na pandemię COVID-19. Na Mount Evereście działa tylko jedna wyprawa, której celem okazała się nie tylko góra, ale i… promocja chińskiej gospodarki.

Mount Everest i droga od północy (fot. tibettravel.org)

Mount Everest i droga od północy (fot. tibettravel.org)

Już ponad miesiąc temu zarówno Nepal, jak i Chiny zamknęły dostęp do himalajskich olbrzymów. Wszystkie planowane wyprawy zostały odwołane, z wyjątkiem jednej, działającej od strony chińskiej. Przyczyny takiej decyzji należy szukać w polityce.

W tym roku mija 60 lat od pierwszego wejścia na Mount Everest od strony chińskiej. 25 maja 1960 roku stanęli Chińczycy Wang FuzhouQu Yinhua oraz Tybetańczyk Gonpo. Zespół zostawił na wierzchołku 20-centymetrowy gipsowy posążek Mao, flagę i krótką notkę. Więcej o tym propagandowym przedsięwzięciu przeczytacie tutaj.

Chiński rząd zamierzał wykorzystać okrągłą rocznicę propagandowo. Powstała wielka produkcja o wydarzeniach sprzed 60 lat oraz została zorganizowana wyprawa, której nie może zatrzymać nawet pandemia. Efekt ma wzmocnić pokaz sprawności chińskich firm.

19 kwietnia China Mobile i Huawei uruchomiły stacje antent 5G – jedną w obozie bazowym na wysokości 5300 m, drugą na 5800 m. W najbliższą sobotę mają ruszyć dwie kolejne stacje przekaźników usytuowane na wysokości ok. 6500 m. Co według firm ma znacząco zwiększyć zasięg sygnału 5G.

Efekt działania anten można zobaczyć już dzisiaj. Chińczycy transmitowali obraz Mount Everestu w jakości 4K z kamery usytuowanej na wysokości 5300 m.

Zdaje się, że teraz możemy już tylko czekać na spektakularne połączenie na żywo ze szczytu Mount Everestu zrealizowane przy użyciu właśnie uruchomionej technologii…

Źródło: exploreresweb.com

5G to nowy standard w telefonii komórkowej. W porównaniu z poprzednimi generacjami sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G ma pozwolić przyłączyć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń (nawet milion na kilometr kwadratowy).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum