24 marca 2020 15:07

#zostanwdomu na serio. Mocniejsze ograniczenia w związku z epidemią

Rząd ogłosił nowe ograniczenia związane z epidemią koranawirusa. Wychodzenie z domu ma zostać ograniczone do absolutnego minimum. Dozwolone tylko zgromadzenia 2-osobowe.

W związku z zaostrzeniem ograniczeń wychodzenie z domu ma być sprowadzone do absolutnego minimum, takiego jak wyjście do pracy, po zakupy żywnościowe, wyprowadzenie psa, wizyta w aptece, u lekarza lub w celu pomocy w walce z koronawirusem (np. pomoc przebywającym na kwarantannie, wolontariat).

Nowe zakazy ograniczają do minimum aktywności na świeżym powietrzu, np. jazdę na rowerze, bieganie czy wspinanie. Na stronach rządowych co chwilę zmieniana jest jednak interpretacja zakazów. Musimy zatem zaczekać na odpowiednie rozporządzenie, które wyjaśni wątpliwości.

Oto ostatni komentarz za gov.pl [24.03, godz. 18.00].
Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Znaczącej redukcji uległa liczba osób, które mogą się gromadzić – z 50 do 2. Dlatego nie można poruszać się w grupach większych niż dwuosobowych. To ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin. Nie wolno korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw.

Nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Obostrzenia obowiązują od 24 marca do 11 kwietnia.

Źródło: gov.pl
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  #zostanwdomu na serio. Mocniejsze ograniczenia w związku z epidemią [9]
  co to znaczy nieuzasadnione wyjście na spacer? jeżeli rozwiniemy ostatnią…

  24-03-2020
  rumpel

  Redaktorzy nie dezinformujcie! [29]
  Skąd wzięliście to: "A zatem zabronione są nieuzasadnione aktywności na…

  24-03-2020
  Bart