30 marca 2020 18:10

Wieczór filmowy: trening z Honnoldem, wielowyciągi na Sardynii, Sharma na walce, zawał serca w Himalajach i parkour w boulderowni

Sięgamy po klasyki, nowości, a także produkcje dawno zapomniane. Uwaga: wybór redakcji jest subiektywny i nierzadko przypadkowy, to nie jest lista przebojów wszech czasów, a jedynie kilka propozycji filmowych, które mogą umilić Wam leniwy wieczór lub „nakręcić” domową sesję na chwytotablicy.

Comfort Zone

Nim Alex Honnold przystąpił do bicia rekordów na El Capitanie w 2018 r., a Jonathan Siegrist dokonał trzeciego przejścia 70-metrowej Jumbo Love 9b, dwóch wspinaczy połączyło siły, by podczas wspólnych treningów popracować nad swoimi najsłabszymi stronami – wyjść ze strefy komfortu.

Comfort Zone

Sasha DiGiulian i Edu Marin wielowyciągowo na Sardynii

Szybka podróż na Sardynię dwojga świetnych wspinaczy, która zaowocowała prowadzeniem Viaje de Los Locos (8b+, 270 m) w wąwozie Gorropu. Więcej informacji o tym przejściu znajdziecie tutaj.

Sasha DiGiulian na Viaje de Los Locos w 2014 r.

Chris Sharma – „dobra walka” w 2015 r.

Przypominamy wydarzenia z marca 2015 roku, gdy po miesiącach pracy Chris Sharma wrócił na scenę wspinaczkową z kolejnym ekstremem – El Bon Combat. Początkowo autor wycenił drogę na 9b/b+, później wycena została zweryfikowana na 9b (drugiego przejścia dokonał w 2018 r. Jakob Schubert proponując 9a+, trzeciego Felipe Camargo, który pogodził obie opinie wyceniając drogę na 9b).

Więcej o tej drodze przeczytacie tutaj.

Chris Sharma na El Bon Combat 9b w 2015 r.

Druga próba na Lunag Ri – David Lama i Conrad Anker

Wracamy do 2016 r. David Lama i Conrad Anker wyruszają na trudną wspinaczkę na Lunag Ri, dziewiczy szczyt na granicy Nepalu i Tybetu. To druga próba zespołu, a jej przebieg jest dramatyczny – Anker doznaje zawalu serca.

Lunag Ri – David Lama i Conrad Anker

Przy okazji należy również przypomnieć trzecie, zakończone sukcesem samotne przejście Lamy oraz tragedię na Howse Peak, gdzie zginęli Hansjörg Auer, David Lama i Jess Roskelley.

Parkour

W tym krótkim filmiku nie znajdziecie wspinania, jednak popisy parkourowców w zamkniętej boulderowni są chyba również godne podziwu. Wszak ostatecznie obie dziedziny są sztuką – l’art du déplacement.

Parkour
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum