6 marca 2020 10:31

“Vertigo” 32/8b+. Prawdopodobnie najtrudniejszy australijski trad (film)

Za jedną z najtrudniejszych dróg tradowych w Australii, prawdopodobnie nawet tą „naj”, uchodzi Vertigo 32/8b+ w Namadgi National Park (Tower Rocks, Orroral Ridge), jakieś 40 minut jazdy ze stolicy kraju Canberry. A przez lata pracował nad nią Daniel Fisher, ostatecznie przejście padło jesienią ubiegłego roku.

Dan Fisher na “Vertigo” 32/8b+ (Simon Bischoff)

***

27-letni Dan Fisher kojarzony jest w swoim kraju głównie przejściami sportowymi i boulderingiem, i wcale nie myśli o sobie jako jakimś wytrawnym wspinaczu tradowym. Przed poprowadzeniem Vertigo jego najtrudniejszą drogą na własnej asekuracji była inna linia w rejonie, Freedom of Information 26 autorstwa Duncana Browna. Niemniej na ambitny projekt w Namadgi National Park – w pierwszej połowie lat 70. pokonany hakowo – Australijczyk uparł się już wiele lat temu. Udało się wreszcie 30 września 2019. Pisał wtedy:

Minęło 8 lat, od kiedy Brendan Maggs pokazał mi tę linię. W miniony weekend zrobiłem drogę z założoną asekuracją, a w ten weekend wróciłem i dokończyłem robotę. Droga nie jest już hakówką, zrobiłem Vertigo (32), zakładając przeloty na prowadzeniu, co było całkiem przerażające dla takiego biednego wspinacza sportowego i boulderowca jak ja.

Podczas prób, 2012 rok (Tom Bush / www.tombushphoto.com)

Na filmie Dan Fisher i długa podróż po Vertigo 32/8b+. 25 metrów bardzo czujnego, precyzyjnego rysowego wspinania – gładkie, malutkie stopnie i niepewna asekuracja, jeśli coś pójdzie nie tak, można dolecieć do samej ziemi:

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Achhh [2]
    Szkoda że bez wyjścia na vrchol :D

    6-03-2020
    ben