30 marca 2020 09:10

Skałkowy remanent – północna część naszej Jury

Poniżej kilka dróg na Jurze Północnej, o których jeszcze nie pisaliśmy, a o których warto wiedzieć. A więc mały remanent – zaległości te starsze i te nieco nowsze.

Pośrednia Góra (fot. Grzegorz Rettinger)

***

Pośrednia Góra (Podlesice)

W skupisku skał na Pośredniej Górze w Podlesicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Jamkowej Baszty, znajduje się Pośrednia Skała. Niewysoka, ale z przyjemnymi, fajnie urzeźbionymi drogami. W ubiegłym roku pisaliśmy o czterech liniach, teraz dokładamy piątą – to biegnący środkiem ściany Molloman VI.3 Grzegorza Rettingera, tuż na lewo od Szemranego towarzystwa (VI.3). Obie drogi mają zresztą wspólny stan (Mollloman to projekt nr 3 w najnowszym przewodniku „Jura Północna”, wyd. 3, 2020). Uwaga: droga jest parametryczna i z pewnością trudniejsza dla niższych wspinaczy.

Bogdanka (Podlesice)

Niedaleko Pośredniej znajduje się doskonale znany rejon Bogdanki. Jeszcze w ubiegłym roku Robert Guzik otworzył tam Przybłędę VI.1+, na prawo od Zabłędy (VI.2+). Droga pokrywa się z projektem nr 9 w przewodniku „Jura Północna” i ma wspólne stanowisko z Drzwiami do lasu.

Sowie Skały (Piaseczno)

Także do Roberta należy ubiegłoroczna nowość na Sowich Skałach. Na głównej ścianie, na prawo od Sowińcowego elfa (VI.4), przez wyraźny okap poprowadzona została Siła wsparcia VI.5 lub VI.5+ (kluczowe trudności mają charakter boulderowy). To projekt nr 12 w „Jurze Północnej”. Droga ma już kilka powtórzeń.

***

Zachęcamy do dzielenia się informacjami o nowych drogach na Jurze, piszcie na adres dd@wspinanie.pl lub redakcja@wspinanie.pl.

Najnowszą “Jurę Północną” możecie nabyć w księgarni wspinanie.pl. Zachęcamy również do zaopatrzenia się w pakiety, w tym przewodników w bardzo atrakcyjnych cenach! W naszej księgarni do kupienia pakiet “Jura Północna” (wyd. 3, 2020) i “Jura Środkowa” (wyd. 3, 2019)

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum