14 marca 2020 18:56

Poważny wypadek na Mitre Peak. Sytuacja opanowana

Podczas wspinaczki na Mitre Peak (Pakistan) członkowie polskiej wyprawy spadli z wysokości kilkuset metrów, zatrzymując się niemal u podstawy ściany. Dominik Malirz i Jacek Czech zostali przetransportowani do szpitala w Skardu.

Mitre Peak z wrysowaną linią planowanej drogi

Mitre Peak z wrysowaną linią planowanej drogi

Wypadek miał miejsce podczas wspinaczki na śnieżnym zboczu, co znacząco zminimalizowało obrażenia. Jednocześnie w niedalekiej okolicy przelatywał helikopter, transportujący towar, którego pilot zarejestrował problem, oszacował możliwość podjęcia poszkodowanych wspinaczy na swój pokład i w niespełna godzinę po odstawieniu załadunku i dotankowaniu pojawił się na zboczu Mitre Peak.

Z relacji Jerzego Natkańskiego wiemy, że nieco mniej poszkodowany w wypadku Dominik Malirz w sposób profesjonalny zajął się Jackiem i bardzo sprawnie wezwał pomoc.

Stan zdrowia chłopaków był konsultowany bezpośrednio po zdarzeniu z doktorem Robertem Szymczakiem, który dodatkowo drogą radiową instruował Dominika w celu jak najlepszego zdiagnozowania obrażeń Jacka.

Finalnie po trudnej operacji obaj zostali przetransportowani do szpitala w Skardu. Dodatkowa interwencja pakistańskiego agenta sprawiła, że na etapie interwencji nie było konieczności sprawdzania polis ubezpieczeniowych, co znacząco przyspieszyło całą akcję.

Jacek Czech pozostaje pod opieką lekarzy wojskowych w szpitalu w Skardu. Jego stan jest stabilny i nic nie zagraża jego życiu. Dominik Malirz z niewielkimi obrażeniami został wypisany ze szpitala i w hotelu oczekuje na powrót Jerzego Natkańskiego z miejsca stacjonowania polskiej ekipy.

Ekipa polskich himalaistów działała na Mitre Peak (6025 m) z ramienia Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki. Wyprawa planowała zdobyć ten sześciotysięcznik zlokalizowany w Karakorum w rejonie Baltoro Muztagh nową drogą. W tych dniach miał zostać przeprowadzony atak szczytowy.

Źródło: Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Mitre [4]
    Wracajcie pomyślnie doma...

    16-03-2020
    AndrzejKo