30 marca 2020 13:14

Najlepsze w skałkowym fachu… Rekord (9b) wciąż dzierży Angela Eiter

Magazyn Planetmountain przypomniał na swoich łamach starych mistrzów – tych, którzy w 2006 roku wystąpili w roli gwiazd podczas pierwszej edycji Arco Rock Legends. Wtedy wspinaczkowe oscary trafiły do dwóch wspaniałych zawodniczek – Baskijki Josune Bereziartu i Austriaczki Angeli Eiter.

Sami najwięksi: Josune Bereziartu, Angela Eiter, Dani Andrada, Yuji Hirayama, Maurizio Manolo Zanolla, Tomas Mrazek, Flavio Crespi:

***

Josune Bereziartu została wyróżniona w 2006 roku statuetką Salewa Rock Award (teraz Wild Country Rock Award) za nieprawdopodobne, pionierskie w tamtym czasie, przejście drogi w trudnościach 9a/a+. W 2005 roku poprowadziła Bimbalunę w rejonie Saint Loup. Baskijka potwierdziła tym samym swoją dominację, bo przecież wcześniej to właśnie ona biła regularnie rekordy trudności w kobiecym wspinaniu – w tym pierwsze 8c Honky Tonky, pierwsze 8c+ Honky Mix i pierwsze 9a Bain de sang.

Josune Bereziartu na “Bimbaluna” 9a/a+ (fot. Laurent de Senarclens)

Tymczasem Angela Eiter, którą nagrodzono La Sportiva Competition Award, dominowała wówczas w zawodach. W konkurencji prowadzenie była nie do pobicia (w całej karierze zdobyła multum tytułów, w tym cztery złote krążki mistrzostw świata i trzy Puchary Świata). I to właśnie ona wiele lat później odegrała, już w skałach, podobną rolę co Bereziartu. Wprowadziła kobiety na nowy poziom trudności – w 2017 wspięła się na La Planta de Shiva 9b, spektakularną 45-metrową linię Adama Ondry w Villanueva del Rosario. Rekord Austriaczki wciąż pozostaje niewyrównany.

Jeszcze zanim Angela Eiter sięgnęła poprzeczki 9b, rekord Josune wyrównała młodziutka Ashima Shiraishi. W 2015 roku Amerykanka wspięła się na Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya.

Jednym z cenniejszych zestawów wśród dziewczyn może poszczycić się Amerykanka Margo Hayes, która poprowadziła trzy wielkie europejskie klasyki 9a+; La Ramblę (Siurana, 2017, zarazem pierwsze kobiece 9a+), Biographie (Céüse, 2017) i Papichulo (Oliana, 2019).

Drogi 9a+ mają też na swoim koncie Belgijka Anak Verhoeven – 2017 roku otworzyła w Pierrot Beach Sweet neuf , a jesienią 2019 dołożyła w Olianie Joe mama, z kolei Francuzka Julia Chanourdie powtórzyła w tym roku Super Crackinette  w St-Léger du Ventoux.

Brunka
źródło: planetmountain.com, desnivel, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Anak ma dwie takie drogi na koncie. [1]
    Anak Verhoeven w listopadzie powtórzyła Joe Mama 9a+ w Olianie.…

    30-03-2020
    Majkel