12 marca 2020 09:36

Przetasowania w kalendarzu IFSC: z powodu koronawirusa w planowanych terminach nie odbędą się ME w Moskwie i Mistrzostwa Azji

To, jak wyglądać będzie scenariusz masowych imprez w najbliższych tygodniach, zależy od jednego czynnika – czy uda się zahamować epidemię koronawirusa. Póki co większość wydarzeń (nie tylko sportowych) zostało odwołanych, a to oznacza także poważne przetasowania w kalendarzu wspinaczkowym.

Wczoraj IFSC wydało oświadczenie o planowanym przesunięciu dwóch dużych imprez. Już wiadomo, że w pierwotnych terminach nie odbędą się Mistrzostwa Europy w Moskwie (20-27 marca) i Mistrzostwa Azji w Japonii (25 kwietnia – 3 maja). Być może rozegrane zostaną w czerwcu br. Przełożone zostaną także zawody w Meiringen, inaugurujące Puchar Świata w boulderingu. Potwierdzono za to, że bez zmian odbędą się Mistrzostwa Afryki (19-22 marca) i Oceanii (28-29 marca).

Marco Scolaris, prezydent IFSC:

Odkąd żyjemy w scenariuszu, który zmienia się z dnia na dzień, IFSC, jej zarząd i rady kontynentalne robią wszystko co możliwe i rozsądne, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych sportowców do wspinania na całym świecie.

Przełożone Mistrzostwa Azji miały być szansą dla mistrzów kontynentu na zdobycie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Dotychczasowe przepisy nie precyzowały, co stanie się w przypadku odwołania mistrzostw kontynentalnych. IFSC przed kilkunastoma dniami zaktualizowało system kwalifikacji, tak by selekcja mogła nastąpić na podstawie już rozegranych imprez. Dzięki temu, jeśli nie udałoby się rozegrać azjatyckiej imprezy także w późniejszym, czerwcowym, terminie (a taki scenariusz trzeba brać pod uwagę), przepustkę do Tokio dostaliby Azjaci najwyżej sklasyfikowani w rankingu kombinacji na Mistrzostwach Świata w Hachioji 2019 (nie licząc Japończyków – w ich przypadku wiadomo już na pewno, że na Igrzyska pojadą Akiyo Noguchi i Tomoa Narasaki). Byliby to Koreańczycy Cheahyun Seo (13. w rankingu MŚ 2019) i Jongwon Chon (20. w rankingu MŚ 2019).

Jak widać, mimo prób uporządkowania sytuacji, nie udało się uniknąć chaosu informacyjnego, skoro Jongwon Chon napisał na swoim profilu: “”zdobyłem bilet na Igrzyska w Tokio, ponieważ Mistrzostwa Azji są odwołane”.

https://www.instagram.com/p/B9Wh_92pOzs/

Podobnie zresztą napisała też Cheahyun Seo:

https://www.instagram.com/p/B9amMABHl_P/

Wygląda więc na to, że na chwilę obecną pewnych na wyjazd do Tokio (w 100%) może być 15 zawodniczek i 15 zawodników:

Panie:

 1. Janja Garnbret (SLO)
 2. Akiyo Noguchi (JPN)
 3. Shauna Coxsey (GBR)
 4. Aleksandra Mirosław (POL)
 5. Miho Nonaka (JPN)
 6. Petra Klingler (SUI)
 7. Brooke Raboutou (USA)
 8. Jessica Pilz (AUT)
 9. Julia Chanourdie (FRA)
 10. Mia Krampl (SLO)
 11. Julia Kaplina (RUS)
 12. Kyra Condie (USA)
 13. Laura Rogora (ITA)
 14. YiLing Song (CHN)
 15. Alannah Yip (CAN)

Panowie:

 1. Tomoa Narasaki (JPN)
 2. Jakob Schubert (AUT)
 3. Rishat Khailbullin  (KAZ)
 4. Kai Harada (JPN)
 5. Mickael Mawem (FRA)
 6. Alexander Megos (GER)
 7. Ludovico Fossali (ITA)
 8. Sean Mccoll (CAN)
 9. Adam Ondra (CZE)
 10. Bassa Mawem (FRA)
 11. Jan Hojer (GER)
 12. YuFei Pan (CHN)
 13. Alberto Ginés López (ESP)
 14. Nathaniel Coleman (USA)
 15. Colin Duffy (USA)

Brunka
źródło: IFSC
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum