11 marca 2020 10:39

Koronawirus: wspinaczka w czasach epidemii – Włochy

Od 10 marca w związku z epidemią koronawirusa na całym terytorium Włoch podjęto nadzwyczajne środki. Wprowadzono restrykcyjne zasady, jakie obowiązują w tzw. czerwonych strefach. Światowa epidemia wpływa na funkcjonowanie całych społeczeństw i musi zmienić także podejście wspinaczy, do czego apeluje m.in. Stefano Ghisolfi.

Mapa pokazująca skalę zachorowań na koronawirusa we Włoszech (rys. The Sun, 9 marca 2020)

Mapa pokazująca skalę zachorowań na koronawirusa we Włoszech (rys. The Sun, 9 marca 2020)

Decyzja włoskich władz jest związana z gwałtowną liczbą zachorowań (ponad 10 tys.) i w konsekwencji zgonów (631).  Cały kraj został objęty tzw. strefą ograniczonego ruchu, co oznacza przede wszystkim, że wszelkie przemieszczanie się będzie kontrolowane przez właściwe służby i możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach (np. w ważnych sprawach służbowych, w celach zdrowotnych, w celu powrotu do miejsca zamieszkania). Zawieszone zostały wszelkie zgromadzenia świeckie i religijne, zamknięto teatry, kina, muzea oraz obiekty sportowe (w tym sztuczne ściany). Zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły, uniwersytety.

To sytuacja wymagająca dużej odpowiedzialności od wszystkich obywateli, w tym także od wspinaczy, o czym pisze Stefano Ghisolfi, obecnie najlepszy włoski wspinacz sportowy:

To trudny czas dla Włoch i jedynymi, którzy mogą coś z tym zrobić, jesteśmy my. Musimy przestać lekceważyć problem koronawirusa, myśląc że jesteśmy odporni lub liczyć, że nigdy nie dotrze do miejsca, gdzie mieszkamy; niestety problem jest poważniejszy niż oczekiwano i musimy spróbować go powstrzymać teraz, bronić siebie i innych. […]

Najlepsze co możemy zrobić to zostać w domu, musimy dążyć do tego, aby spotykać jak najmniej osób i podążać za wszystkimi zaleceniami, które są przekazywane, nie dlatego, że zostały narzucone, ale dlatego, że je rozumiemy i zaakceptowaliśmy je dla dobra wspólnego.

Pobyt w domu dla wspinacza jest trudny, ścianki są zamknięte. Wyjazd w skałki, myślę że może być ok., byle nie było tłoczno i skały mamy blisko domu; uważajcie bardziej niż zwykle, bo jeśli zdarzy się wypadek, to oznaczałoby to dołożenie pracy szpitalom, które są już na krawędzi.

Jeśli macie w domu chwytotablicę, którą powiesiliście kiedyś dla ozdoby nad drzwiami (tak jak ja), to czas ją wykorzystać! Jeśli jeszcze nie widzieliście Free Solo lub The Dawn Wall, albo nie czytaliście jeszcze książki Jerry’ego Moffata lub Bena Moona, to czas na wspinaczkę w wyobraźni i pocenie rąk podczas czytania. Najważniejsze to unikać innych ludzi […].

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym wirusem SARS-CoV-2 zaleca unikanie podróży, które nie są konieczne na całym terytorium Włoch.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum