19 marca 2020 09:16

Koronawirus: Mistrzostwa Afryki i Mistrzostwa Oceanii nie odbędą się w planowanych terminach

Po kolei sypią się duże imprezy sportowe na świecie (między innymi odwołano mistrzostwa Europy w piłce nożnej, EURO ma się odbyć w przyszłym roku, w dniach 11 czerwca – 11 lipca ). Zmiany są konieczne także w  kalendarzu zawodów wspinaczkowych. Z ostatnich doniesień, podjęto decyzję o odwołaniu Mistrzostw Afryki i Mistrzostw Oceanii, które planowane były na marzec br.

***

Mistrzostwa Afryki (zaplanowane na 19-22 marca) oraz Mistrzostwa Oceanii (na 28-29 marca) na pewno nie odbędą się w tym miesiącu. Nowe terminy nie zostały jeszcze ustalone. To kolejna bolesna, ale zdecydowanie konieczna decyzja podjęta przez IFSC w porozumieniu z narodowymi federacjami i lokalnymi komitetami organizacyjnymi. Obie imprezy miały wyłonić reprezentantów kontynentalnych na Igrzyska w Tokio.

Co do samych Igrzysk. Na dzień dzisiejszy zarówno organizatorzy imprezy, jak i Międzynarodowy Komitet Olimpijski są zdeterminowani, by najważniejsza impreza roku odbyła się zgodnie z planem, a więc w dniach 24 lipca – 9 sierpnia.

W komunikacie władz nadzorujących przygotowania do Igrzysk (z dnia 17 marca) czytamy:

MKOl pozostaje w pełni zaangażowany w igrzyska olimpijskie Tokio 2020, a do igrzysk pozostały ponad cztery miesiące, nie ma potrzeby podejmowania drastycznych decyzji na tym etapie; a wszelkie spekulacje w tym momencie przyniosą efekt przeciwny do zamierzonego.

Oczywiście sytuacja jest dynamiczna i nie można wykluczyć, że Igrzyska zostaną jednak przesunięte. Pewności MKOl i organizatorów Tokio 2020 nie podziela zresztą część społeczeństwa Japonii, a i wśród samych sportowców nie ma zgodności co do rozegrania imprezy w planowanym terminie.

Podsumujmy ostatnie zmiany w kalendarzu wspinaczkowym:

Mistrzostwa Europy w Moskwie, początkowo zaplanowane na 20-27 marca, przełożone zostały na 15-22 czerwca br.

Boulderowy Puchar Świata w Meiringen – początkowo zaplanowany na 3-4 kwietnia oraz Puchar Świata w Seulu w konkurencjach bouldering i na czas – zaplanowany na 8-10 maja odbędą się najprawdopodobniej między wrześniem a październikiem.

IFSC ściśle współpracuje również z organizatorami cyklu zawodów Pucharu Europy i Pucharu Europy Juniorów, które miały się odbyć w kwietniu i maju. Ustalony zostanie nowy kalendarz.

Mające odbyć się w marcu Mistrzostwa Afryki i Mistrzostwa Oceanii zostały przełożone. Nie podjęto jeszcze decyzji o nowym terminie.

Brunka
źródło: IFSC, sport.onet.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum