22 marca 2020 14:46

“Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne”

“Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne” to powieść graficzna autorstwa Jerzego Porębskiego i Ewy Łabaj. Dzięki uprzejmości autorów możemy opublikować ją w naszym serwisie.

Hermann Buhl - Liczy się to co wielkie i piękne - okładka

Bohater komiksu Austriak Hermann Buhl (1924-1957) to jeden z najlepszych wspinaczy w historii. Miał na swoim koncie wybitne przejścia alpejskie (m.in. pierwsze samotne przejście północno-wschodniej ściany Piz Badille w 1952 roku, czy samotne zimowe wejście na Watzmanna w 1953 roku).

Jeden z rysunków z “Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne”

Jeden z rysunków z “Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne”

Dla szerszej części publiczność jest znany przede wszystkim z wejścia na Nanga Parbat. Buhl zdobył szczyt w samotnym (od ostatniego obozu) ataku szczytowym, zostając pierwszym człowiekiem, który stanął na wierzchołku tego trudnego ośmiotysięcznika. Ostatnie ponad 1000 metrów na Nanga Parbat przeszedł bez aparatury tlenowej, ale pod wpływem środka dopingującego na bazie amfetaminy.

Jego pierwsze wejście w 1957 roku w małym zespole (Fritzem Winterstellerem, Marcusem Schmuckiem oraz Kurtem Diembergerem) na Broad Peak jest uznawane za jeden z kamieni milowych we wprowadzaniu stylu alpejskiego w Himalajach.

Buhl zginął w 1957 roku podczas wspinaczki na 7-tysięczny szczyt Chogolisa w Karakorum.

Autorzy publikacji, Jerzy Porębski i Ewa Łabaj, mają już w swoim dorobku (wspólnie z Bernadette McDonald) komiks  „Tragedia na Lho La” opowiadający o jednym z najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiego himalaizmu. 27 i 28 maja 1989 roku na przełęczy Lho La (6026 m) śmierć poniosło 5 członków wyprawy na Everest. W tym roku ukazała się książka „Lekarze w górach”, której współautorem jest Jerzy Porębski.

Publikację w wersji PDF możecie ściągnąć tutaj:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Chyba jednak komiks a nie powieść graficzna [5]
    Określanie 27 stronicowego komiksu mianem "powieści graficznej" to jednak spora…

    23-03-2020
    r.a.f.a.l.