23 marca 2020 10:36

Czy Igrzyska odbędą się w planowanym terminie? Decyzję MKOI podejmie w ciągu najbliższych 4 tygodni

Mimo odwoływania imprez sportowych na całym świecie Międzynarodowy Komitet Olimpijski stoi na stanowisku, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio się odbędą, w grę wchodzi jedynie przełożenie ich na późniejszy termin. Wczoraj (22 marca) MKOI ogłosił, że decyzję w sprawie ewentualnego nowego terminu podejmie w ciągu czterech najbliższych tygodni.

Tymczasem krajowe komitety olimpijskie nie mają wątpliwości co do tego, że przełożenie Igrzysk jest absolutną koniecznością. Jeszcze dalej idzie Kanada, która ogłosiła, że nie wyśle swoich sportowców na letnie Igrzyska do Tokio 2020. Decyzja została podjęta w porozumieniu z rządem, krajowymi organizacjami sportowymi i komisjami sportowców. Kanada stoi na stanowisku, że ryzyko związane z COVID-19 jest zbyt duże nie tylko dla samych sportowców, chodzi również o bezpieczeństwo ich rodzin i całej społeczności. „To sprzeczne z poradami dotyczącymi zdrowia publicznego, do których przestrzegania zachęcamy wszystkich Kanadyjczyków” – czytamy w oświadczeniu.

Decyzja kanadyjskich władz oznacza oczywiście, że w Tokio nie zobaczylibyśmy także dwóch reprezentantów kraju we wspinaczce – awans olimpijski zdobyli Alannah Yip i Sean McColl.

Sean McColl napisał:

Popieram stanowisko mojego kraju i mam nadzieję, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Japoński Komitet Organizacyjny podejmą odpowiedzialną decyzję o przełożeniu Igrzysk.

Z podobnymi apelami występuje coraz więcej krajowych komitetów olimpijskich, w tym także PKOl. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać:

Polski Komitet Olimpijski apeluje do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianę terminu i jak najszybszą decyzję w sprawie igrzysk Tokio 2020. W związku ze zmieniającą się sytuacją – wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID 19 – polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność. To nie służy właściwemu przygotowaniu się do igrzysk olimpijskich – najważniejszej imprezy sportowej na świecie.

Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl:

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz jasne zasady rywalizacji. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy Igrzyska się odbędą w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach, odbiera im spokój i zaburza przygotowania. Nam – jako Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu – zależy przede wszystkim na dobru naszej Reprezentacji, jej odpowiednim przygotowaniu i wynikach sportowych(…)

Pierwotnie planowany termin rozegrania Igrzysk to 24 lipca – 8 sierpnia 2020.

Brunka
źródło: olimpijski.pl, gripped.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Olimpiada przelozona [1]
    "Igrzyska w Tokio oficjalnie zostały przełożone na 2021 rok -…

    24-03-2020
    TomaszKa