1 marca 2020 16:58

Batura Sar: zakończenie wyprawy

W niedzielę 1 marca kierownik wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę Sar podjął decyzję o zakończeniu działalności górskiej.

Zamglony poranek w bazie (fot. Piotr Tomala)

Przez ostatnie trzy dni w bazie spadł prawie metr śniegu. Prognozy wskazują na to, że w ciągu najbliższych dni ten opad będzie się zwiększał. Oznacza to, że droga do obozów jest ponownie zasypana, a liny poręczowe są pod śniegiem.

Lawina zaobserwowana z bazy (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Piotr Tomala, kierownik wyprawy:

Z bazy zaobserwowaliśmy ogromną lawinę, która przeszła przez poręczówki, znajdujące się na drodze do obozu 2. Nieustanny opad śniegu uniemożliwił nam działanie i zwiększył zagrożenie lawinowe. Dlatego ze względów bezpieczeństwa w tym tygodniu musieliśmy wstrzymać akcję górską.

Prognozy wskazują na to, że ten stan utrzyma się przez najbliższe dni, nie dając nam nawet matematycznych szans na zdobycie szczytu w sezonie zimowym. W związku z tym jedyną racjonalną decyzją jest zakończenie wyprawy.

W ciągu najbliższych dni do Bazy pod Baturą powinno dotrzeć około 40 tragarzy. Razem z uczestnikami wyprawy sformują karawanę, która wyruszy w dół lodowca. Następnym etapem będzie przejazd do Islamabadu. Wspinacze wylądują w Polsce we wtorek 10 marca.

Zejście z obozu 3 (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

O problemach i osiągnięciach wyprawy mówi w relacji dźwiękowej Piotr Tomala:

 

Ekspedycja programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę Sar jest elementem przygotowań do zimowej wyprawy na K2. Wspinacze wyruszyli do Pakistanu 13 stycznia. Akcję górską rozpoczęli 29 stycznia. W ostatnim tygodniu lutego udało się założyć obóz 3 i osiągnąć 6600 metrów.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Dlaczego mnie to nie dziwi [5]
    Wyszło jak zwykle, czyli lansik, wydana kupa kasy, a efekt…

    1-03-2020
    erloy