16 marca 2020 09:39

Ashima Shiraishi i chrzest bojowy na Grandpa Peabody w Bishop

Najsłynniejszy amerykański głaz z highball’ami zwie się Grandpa Peabody (Bishop). Właśnie tam chrzest bojowy przeszła ostatnio Ashima Shiraishi. Amerykanka pokonała swój pierwszy highball – Evilution Direct V11/8A.

Ashima na “Evilution Direct” 8A (fot. Nick Hitoki Hodge)

„Miałam zdrętwiałe ręce, serce waliło jak diabli, ale jestem strasznie szczęśliwa, że wspięłam się na to piękno” – pisze Ashima. To drugie kobiece przejście ponad 15-metrowego Evilution Direct (wersja do Evilution V12/13 Jasona Kehla). Pierwsze zrobiła w 2016 roku rodaczka Ashimy, Nina Williams. Williams jest zresztą chyba największą miłośniczką (i przy tym specjalistką) od amerykańskich higballi, na samym Grandpa Peabody przeszła między innymi Ambrosię.

Na filmie Nina Wiliams i Evilution Direct:

Ashima Shiraishi w kwietniu skończy 19 lat, ale pewnie wszyscy mają w pamięci jej nieprawdopodobne przejścia jeszcze sprzed 5-6 sezonów, kiedy biła rekordy trudności. Jest pierwszą (w żeńskim boulderingu), której udało się wspiąć na boulder wyceniony na 8C. Mając 15 lat pokonała przepiękny, długi, rysowy problem w dachu – Horizon Koyamady w Mount Hiei. Później przeszła jeszcze Sleepy Rave w Hollow Mountain Cave (autorsko wycenione na 8C, niektórzy powtarzający stawiają na mniej), stanowiące część słynnego The Wheel of Life. Podobnie spektakularne były jej przejścia z liną, choćby Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya, którą poprowadziła w wieku 14 lat.

Brunka
źródło: Instagram, gripped.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum