8 marca 2020 17:20

Afganistan: kobiety, góry, wojna. Wyjątkowe wydarzenie w Muzeum Azji i Pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Kartka z Podróży mają przyjemność zaprosić na wydarzenie poświęcone kulturze i górom Afganistanu. Będzie to absolutnie wyjątkowe doświadczenie, otwarte dla publiczności. Będziemy mieli okazję poznać bliżej historię i sytuację społeczną kraju od dziesięcioleci targanego wojnami.

Motywem przewodnim będzie sytuacja afgańskich kobiet, które starają się odnaleźć swoje miejsce w dość konserwatywnym społeczeństwie. Nie zabraknie też polskich akcentów związanych z wyprawami wysokogórskimi. W przerwie między prezentacjami będziemy mogli przymierzyć tradycyjne afgańskie stroje, zobaczyć, jaką biżuterię noszą Afganki oraz porozmawiać z wyjątkowymi gośćmi. Wisienką na torcie będzie premiera galerii zdjęć „Twarze Afganistanu”.

Program
16:00 – 16:45 Film „Motyle z gór Hindukuszu” i rozmowa z reżyserką
17:00 – 17:45 Prezentacja „Wyprawa na Noszak” i rozmowa z alpinistą
17:45 – 18:15 Przerwa na kawę, zdjęcie w afgańskim stroju i galeria portretów
18:15 – 19:45 Film „Ascend Afghanistan: Women Rising” i rozmowa afgańskimi alpinistkami
20:00 – 20:45 Dyskusja „Bezpieczeństwo w afgańskim Hindukuszu”

***

Motyle z gór Hindukuszu

Film zrealizowany dla TVP w 2003 r. Obliczono, że w tym czasie w Afganistanie żyło ponad 2,5 mln kobiet, które zostały wdowami na skutek najazdu armii radzieckiej i wewnętrznych konfliktów zbrojnych. Film stara się pokazać, jaka przyszłość czeka Afganki w kraju zdemolowanym przez wojny, bez nadziei na wolność. Film stanowi relację autorską – realizacja, zdjęcia, komentarz – Anny Pietraszek. Autorka świetnie wykorzystała swoje doświadczenie jako dokumentalistka telewizyjna, reżyserka, operatorka, dziennikarka telewizyjna i prasowa, żeby pokazać w ujmujący sposób sytuację kobiet w Afganistanie tuż po interwencji USA i NATO.

Anna Pietraszek uczestniczyła w wielu wyprawach wysokogórskich, między innymi w Hindukusz Afgański i Pakistański, Himalaje, Ałtaj. Zrealizowała szereg filmów dokumentalnych, reportaży filmowych m.in. z Afganistanu, Iranu, Indii, Nepalu, Pakistanu, Syberii, Kazachstanu, Mongolii, Rwandy, Konga, Rosji, filmów eksploracyjnych, społecznych, religijnych, jak i filmów z wypraw wysokogórskich. Jej praca została wielokrotnie nagradzana przez środowisko międzynarodowe m.in. w Indiach, Czechach, Francji. Pracuje także jako wykładowca realizacji programów telewizyjnych na wyższych uczelniach.

Wyprawa na Noszak

Afganistan jest od dziesięcioleci targany wojnami, a niestabilna sytuacja polityczna i ciągłe zagrożenie atakiem terrorystycznym blokują rozwój turystyki wysokogórskiej. Łukasz Kocewiak pojechał w rejon Korytarza Wachańskiego, aby sprawdzić, czy można wspinać się bezpiecznie w afgańskim Hindukuszu. Udało mu się dotrzeć do Wachanu, poznać kulturę Wachów, podszkolić się w języku wachi podczas górskiej wędrówki u boku pasterzy, a na koniec wejść samotnie na najwyższy szczyt Afganistanu – Noszak (7492 m). Łukasz opowie o swoich doświadczeniach w górach Hindukuszu, nawiązując także do wielkich polskich wypraw z lat 70.

Łukasz Kocewiak jest cenionym prelegentem na festiwalach górskich i podróżniczych. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; samotne wejście między innymi na Aconcaguę, Noszak, Manaslu; 16.ooo km pociągiem przez Azję. Więcej na www.noszak.kocewiak.eu.

Ascend Afghanistan: Women Rising

„Ascend Afghanistan: Women Rising” to wielokrotnie nagradzany film dokumentalny, który opowiada o pierwszej kobiecej drużynie alpinistycznej w Afganistanie, która chce wspiąć się na szczyt w prowincji Pandższir, pokonać skomplikowane granice społeczne bycia młodymi kobietami w Kabulu i powrócić do domu. Po projekcji porozmawiamy z założycielką Ascend, Mariną LeGree oraz połączymy się za pośrednictwem Skype’a z afgańskimi alpinistkami z Kabulu. Materiał nie jest zalecany dla dzieci poniżej 13. roku życia.

Bruce Kirkby, członek jury festiwalu w Banff:

Film przypomina nam, jak banalne są nasze aspiracje i osiągnięcia. Film, który nas obnaża. Jury jednogłośnie zgodziło się, że ten potężny film nie może pozostać nierozpoznany… to przypomnienie, jak daleka jest jeszcze droga przed nami, aby uczynić tę planetę sprawiedliwą i równą dla wszystkich, rzuca nowe światło na nieoczekiwaną rolę sportów górskich w tych wysiłkach.

Produkcja VICE Impact, film został wyprodukowany przez Erika Osterholma, ze zdjęciami Laury Hudock i Pablo Durana. Więcej na www.ascendathletics.org.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/780328352372944/

Organizatorzy: Kartka z Podróży, Muzeum Azji i Pacyfiku
Wspierają nas: Ascend: Leadership Through Athletics, Wydawnictwo Stapis, Wydawnictwo Annapurna, Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA
Patroni medialni: Outdoor Magazyn, Wspinanie.pl, Magazyn Kontynenty, Magazyn Taternik

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum