21 marca 2020 11:48

Tymczasowy zakaz wstępu do Dolinek Podkrakowskich [aktualizacja]

[aktualizacja] 24 marca zakaz wstępu do lasów w Nadleśnictwach Krzeszowice, Limanowa i Piwniczna został odwołany.

21 marca informowaliśmy:

Ważna informacja dla planujących wspinanie lub jakąkolwiek aktywność poza miastem. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa od 20 lub 21 marca obowiązuje czasowy całkowity zakaz wejścia do lasów między innymi na terenie Nadleśnictw Limanowej, Piwnicznej i Krzeszowic, co pokrywa się z obszarem Gorców, Pienin i Jury Południowej (a więc między innymi Dolinek Podkrakowskich). Zakaz dotyczy także Nadleśnictw Niepołomice i Dębice (pełny wykaz w linku na dole).

Zaznaczony obszar objęty zakazem zaznaczony na żółto (fot. zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl)

***

Wybrane Nadleśnictwa, należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wydały oświadczenia o tymczasowym zakazie wstępu do lasów, co ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Dla nas wspinaczy, ale oczywiście nie tylko, szczególnie ważne jest zarządzenie Nadleśnictwa Krzeszowice (obejmującego obszar Dolinek Podkrakowskich, także Lasu Wolskiego), na podstawie którego od dziś 21 marca do 31 marca nie ma wstępu do lasów znajdujących się na tym obszarze.

Nadleśnictwo Krzeszowice (fot. https://krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl)

Podobne zarządzenia wydały także Nadleśnictwo Limanowa (od 21 marca do odwołania) oraz Nadleśnictwo Piwniczna (od 20 marca do odwołania).

 

Z zakazu wstępu do lasów wyłączone są jedynie: „osoby wykonujące czynności służbowe lub gospodarcze związane z prowadzeniem oraz nadzorowaniem gospodarki leśnej, osoby zwalczające pożary oraz ratujące życie lub zdrowie ludzkie oraz funkcjonariusze innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny”.

Pełne zestawienie stanów zakazów wstępu do lasu na dzień 21 marca znajdziecie tutaj: zakazy.

Dane uaktualniane są także pod tym linkiem: zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy.

Obostrzeń wynikających z epidemii jest coraz więcej. Jednak jeśli chcemy jak najszybciej wrócić do normalności, musimy uzbroić się w cierpliwość!.

Brunka
źródło: zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl

PS Wydany zakaz w opinii Olgierda Rudaka, prawnika z czasopisma Lege Artis, jest pozbawiony podstawy prawnej:
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Zakaz wejścia do lasu [38]
  Czy red. Brunka ma wujka w Lasach Państwowych i dlatego…

  21-03-2020
  Keczup

  Lasek Wolski? [2]
  O ile pamiętam, to jest park miejski, zarządza nim gmina

  21-03-2020
  gl