10 lutego 2020 15:43

3 pierwsze Zimowe Śnieżne Pantery: Siergiej Seliwierstow, Aleksiej Usatych i Michaił Daniczkin

8 lutego na Szczycie Ismaila Samaniego (dawniej Pik Komunizma, 7495 m) stanęli kolejno Siergiej Seliwierstow i Aleksiej Usatych, tego samego dnia Michaił Daniczkin wspiął się na Pik Korżeniewskiej (7105 m). Wspinacze Ci tym samym stali się pierwszymi w historii zdobywcami tytułu Zimowej Śnieżnej Pantery.

Siergiej Seliwierstow, Michaił Daniczkin i Aleksiej Usatych - pierwsze Zimowe Śnieżne Pantery

Siergiej Seliwierstow, Michaił Daniczkin i Aleksiej Usatych – pierwsze Zimowe Śnieżne Pantery

Śnieżna Pantera to tytuł przyznawany za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. To szczyty znajdujące się na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu: Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Szczyt Ismaila Samaniego (Pik Kommunizma , 7495 m) i Pik Lenina (7134 m).

Od 1961 roku tytuł Śnieżnej Pantery zdobyło blisko 700 wspinaczy, w tym 8 Polaków, jednym z nich był w 2016 roku Andrzej Bargiel, który wszedł na 5 wierzchołków w rekordowym czasie.

Ekipa wyprawy po Zimową Śnieżną Panterę

Ekipa wyprawy po Zimową Śnieżną Panterę (fot. snow_leopard_winter)

Jednak do soboty jeszcze nikt w historii nie zdobył tych pięciu szczytów zimą. Tegoroczna kirgisko-rosyjsko-gruzińska wyprawa zakończyła pełnym sukcesem. Na szczyt Ismaila Samaniego weszli nie tylko wyżej wymienieni wspinacze. Przed kilkoma dniami stanęło na nim 6 uczestników wyprawy (wśród nich Daniczkin), a wraz z pierwszymi Zimowymi Śnieżnymi Panterami w sobotę swoje szczyt zdobyło jeszcze dwóch wspinaczy.

Źródło: mountain.ru
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum