5 lutego 2020 18:12

Wiliam Bosi robi czwarte (szybkie) przejście drogi „La Capella” 9b

La Capella 9b w Siuranie ma już czwarte przejście. Dziś drogę wpisał do swojego kapownika Szkot Wiliam Bosi.

Wiliam Bosi na „La Capella” 9b (fot. Alex Anderson)

21-letni Wiliam Bosi dał się poznać jako bardzo dobry zawodnik pucharowego cyklu, zwłaszcza w konkurencji prowadzenie, a także najmłodszy pogromca kilku brytyjskich ekstremów. Teraz zaskoczył przejściem drogi z najwyższej półki poza granicami swojego kraju – padła La Capella, i to bardzo szybko:

Jedna z moich wymarzonych linii, pierwsza 9b i zrobiona prawie drugiego dnia. Ostatecznie przejście padło trzeciego dnia ze złą skórą, więc myślę, że jest nietrudna. Jednak nie wspinam się na tyle, by móc oceniać…

La Capella to krótka, licząca około 15 metrów, droga sektora o tej samej nazwie w Siuranie. Projekt Carlesa Brasco z lat 90. XX wieku rozwiązał w 2011 roku Adam Ondra. To propozycja o mocno boulderowym charakterze  – konkretnie na drogę składają się trzy boulderowe partie bez wyraźnego restu (według Ondry można je porównać do długiego boulderu w okolicach 8C) i na koniec jeszcze partia w trudnościach 7c+, z trikową sekwencją tuż przed łańcuchem.

Tu jeszcze nieudana próba Brytyjczyka z wczoraj:

https://www.instagram.com/p/B8J4zuUpIgc/

Bosi zrobił trzecie powtórzenie drogi, na pierwsze trzeba było czekać długo, bo do 2018 roku. W styczniu 2018 La Capellę przeszedł Stefano Ghisolfi, a niecały miesiąc później sukces Włocha powtórzył Daniel Woods.

Stefano Ghisolfi:
Wiliam Bosi jest drugim wspinaczem z Wysp, który pokonał trudności 9b. Pierwszy był Steve McClure, który otworzył w Malham Cove drogę Rainman (2017).

Zresztą Bosi też ma za sobą rewelacyjne przejścia na Wyspach – choćby głośne i rzadko powtarzane Hubble 8c+ (9a) w Raven Tor, które  przeszedł jako 17-latek. Także w wieku 17 lat powtórzył  Rainshadow 9a Steve’a McClure’a w Malham Cove.

Brunka
źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum