21 lutego 2020 09:26

“Wanda” Anny Kamińskiej w hiszpańskim przekładzie

„La historia de Wanda Rutkiewicz en los límites de la vida” – to hiszpański przekład jednej z najciekawszych (i najlepszych) górskich biografii ostatnich lat. Książka Anny Kamińskiej „Wanda. Opowieść o sile i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, w tłumaczeniu Miguela Cuesty, właśnie pojawiła się Hiszpanii (Desnivel). Wydanie wspierał Instytut Książki.

***

W recenzji „Wandy” Anny Kamińskiej (Wydawnictwo Literackie 2017) Beata Słama pisze:

Anna Kamińska wykonała ogromną robotę. Odbyła rozmowy z mnóstwem ludzi: odnalazła koleżanki Wandy ze szkoły i z pracy, rozmawiała z członkami bliższej i dalszej rodziny. Potem z kolegami klubowymi z pierwszych i późniejszych lat wspinania, z jej mężczyznami… Jednych poznajemy, inni pragną zachować anonimowość. Przekopała się przez książki, artykuły, wywiady, obejrzała materiały filmowe… Skrupulatnie odtwarza ulice, wnętrza, opowiada pejzaże, opisuje rzeczy, przytacza dokumenty (czasem może zbyt skrupulatnie)… Pisze prostym, sugestywnym językiem. Nie ulega egzaltacji.

Teraz przyjemność zgłębienia biografii Wandy Rutkiewicz będą mieli także hiszpańscy czytelnicy. Książkę można zamówić TUTAJ.

Anna Kamińska potrafi zajmująco opowiadać historie naszych wybitnych himalaistek.  W księgarni wspinanie.pl dostępna jest również (wydana dwa lata po „Wandzie”) „Halina. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej”. Ale Kamińska pisze wspaniale także o ludziach niezwiązanych z górami. Jeśli jeszcze nie czytaliście, gorąco polecam jej „Simonę. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” i „Białowieżę szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

„Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej”, Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie, 2019

„Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej”, Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie, 2019

***

Biografia Wandy Rutkiewicz to kolejna górska pozycja przełożona na język hiszpański. W ubiegłym roku przekładu doczekał się wywiad rzeka z jednym z naszych najwybitniejszych himalaistów, „Krzysztof Wielicki – mój wybór” („Krzysztof Wielicki – mi elección”). Hiszpańskie wydanie książki oparte jest na 2-tomowym polskim, które znajdziecie w księgarni wspinanie.pl w atrakcyjnym cenowo pakiecie. Natomiast dwa lata temu na rynku hiszpańskim ukazała się książka “Kurtyka. Sztuka wolności” Bernadette McDonald („Kurtyka. El Arte De La Libertad”).

Brunka
źródło: Instytut Książki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum