4 lutego 2020 11:50

Sébastien Bouin uzupełnia listę rekomendowanych dróg. Czyli wizytówka francuskiego wspinania

Sébastien Bouin to bardzo kreatywny wspinacz. Pomysłów Francuzowi nigdy nie brakuje. Choćby ciekawy projekt “Vintage Roc Tour”, w ramach którego odwiedzał stare francuskie rejony i powtarzał historyczne linie (od 7a do 9a). Tym razem postanowił zarekomendować 10 swoich popisowych, i zarazem niepowtórzonych, dróg. Kto wie, czy to nie jedne z najlepszych dziewiątkowych linii w Europie… Z pewnością wizytówka francuskiego wspinania.

Francuz na „A muerte Bilou” 9a (fot. Sam BIÉ)

***

O kilku drogach z listy już pisaliśmy. Wszystkie są długie na 50 metrów (lub więcej, jest nawet propozycja 70-metrowa), wszystkie są przedniej jakości i urody. Wszystkie wciąż pozostają niepowtórzone. No i wszystkie to linie od 9a w górę. Poniżej rekomendacje Sébastiena Bouina. Może skusi się któryś z naszych wspinaczy? Póki co Francuz opublikował siedem propozycji. Oto one:

1. La côte d’usure 9a+. Droga została zrobiona w 2018 roku, ale sam pomysł i obicie to już nieco dłuższa historia (Bouin ubezpieczył projekt, jak miał 16 lat). Linia biegnie w Gorges du Verdon, w grocie Ramirole. Samo miejsce ma ponoć nieprawdopodobny potencjał.

Francuz na “„La côte d’usure” 9a+, Verdon (fot. Tilby Vattard)

2. L’homme demain 9a+. Kolejne monstrum z Verdon, pokonujące ogromne przewieszenie groty Ramirole. Projekt wymyślony przez A. Rhodesa, a zrobiony przez Bouina w 2016 roku. „Ruchy są po prostu niesamowite” – pisze Francuz.

Na „L’homme demain” 9a+ (fot. Jan Novak)

3. A muerte Bilou 9a. Jeszcze raz Ramilore i znów 55 metrów wiosłowania w przewieszeniu (także pomysł A. Rhodesa). „Jedna  z najlepszych linii w rejonie. Wiem, każda jest najlepsza, ale to prawda :)” – chwali Francuz. Droga czeka na pierwsze powtórzenie od 2015 roku. Ponoć harda w swoim stopniu.

4. Les yeux plus gros que l’antre 9b biegnie przewieszeniem Russan. Ze względu na długość i charakter bywa nazywana francuskim Chilam Balam. Aż 70 metrów wspinania z boulderem 8A na końcu. Oryginalnie wyceniona na 9a+/b,  z czasem Bouin zdecydował, że chyba jednak 9b.

Sébastien Bouin na "Les yeux plus gros que l'antre" 9a+/b

Sébastien Bouin na “Les yeux plus gros que l’antre” 9b (fot. Raphaël Fourau)

5. Kmira 9a+ w Pic Saint Loup.  Około 50 metrów długości, „piękna droga w pięknym miejscu” – reklamuje Bouin.

6. Legend 9a. Pierwsza droga w Pic Saint Loup, obita w 1994 roku Huguesa Beauzile’a, a poprowadzona przez Bouina w sezonie 2017. „Ładna, boulderowa i wizjonerska linia w środku jaskini” – pisze Francuz.

7. Le Playboy Rhodes sans complexe 9a/a+ w Luberon. Znów ponad 50 metrów wspinania z dopiskiem: “królewska linia z potężnym strzałem na pięknej ścianie”. Uwaga: ponoć świetna droga na zimowy wypad.

Na “Le Playboy Rhodes sans complexe” 9a (fot. Raphaël Fourau)

Co jeszcze zarekomenduje Bouin? Do kompletu pozostały trzy drogi…

Brunka
źródło: FB. S. Bouin
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum