16 lutego 2020 18:43

Przemoc seksualna we francuskim sporcie. Także w FFME

Ostatnie tygodnie przyniosły informacje dotyczące przemocy seksualnej we francuskim sporcie. Niestety, także FFME (francuska federacja wspinaczkowa) musi zmierzyć się z tym trudnym tematem.

Pod koniec stycznia ujawniono relację łyżwiarki. Sarah Abitbol, która była dziesięciokrotną mistrzynią Francji w łyżwiarstwie figurowym, oskarża swojego byłego trenera, Gillesa Beyera, o kilkukrotne zgwałcenie. Sarah miała wtedy 15 lat.

Kilka dni później media opublikowały relację Amélie Quéguiner, uprawiającej jeździectwo. Miała być zgwałcona w wieku 13 lat. Szczególnie bulwersujące według Amélie jest to, że “wciąż są to ludzie, którzy mają dostęp do młodzieży”.

Na fali tych doniesień francuskie media informują o czterech przypadkach, które miały miejsce we wspinaniu. Przemocy mieli się dopuszczać 3 opiekunowie, a także prezes klubu zrzeszonego we francuskiej federacji.

Władze federacji zareagowały na te informacje, publikując 15 lutego komunikat, w którym czytamy m.in., że:

FFME  zawsze robiła, co mogła, aby chronić ofiary wykorzystywania seksualnego.

[…]

zawsze, gdy miała taką wiedzę, zajmowała się doniesieniami o wykorzystywaniu seksualnym. Cztery przypadki cytowane w mediach nie są nowymi przypadkami, które pojawiły się dzisiaj, federacja była informowana o niektórych faktach od ponad sześciu lat. Te cztery sprawy dotyczą organów nadzoru klubu i są obecnie w gestii sądów i administracji.

Ponadto od ubiegłego roku federacja ściśle współpracuje ze stowarzyszeniem Colosse aux pieds d’argile, którego celem jest zapobieżenie przemocy seksualnej wobec dzieci w sporcie oraz wprowadza do swoich programów szkoleniowych treści, które mają zwiększyć świadomość w tym temacie.

FFME to potężna organizacja licząca ok. 100 tys. członków. Jej siła wynika z ogromnej popularności wspinaczki we Francji. To także jedna z przyczyn prawie pewnego już włączenia wspinania do kolejnych letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2024 roku w Paryżu.

Źródła: RLT, lavoixdunord.fr, FFME

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Blisko coraz blizej [4]
    Ukrainscy zawodnicy domagaja sie wywalenia trenera pederasty, pedofila. "Продовження гучного…

    26-02-2020
    TomaszKa