9 lutego 2020 09:00

Podwójne przejście “Joe Mama” 9a+. Sébastien Bouin i Cédric Lachat

W Olianie padło podwójne przejście Joe Mama 9a+. Na drogę sektora Contrafort del Rumbau wspięli się tego samego dnia Francuz Sébastien Bouin i Szwajcar Cédric Lachat.

Francuz na “Joe Mama” 9a+ (fot. Julia Cassou)

***

Sébastien Bouin pisze:

Poprowadziliśmy Joe Mama z Cédrikiem Lachatem. Fajnie jest próbować drogi z kimś. Zawsze pracuję nad projektami sam, i tak, to dużo fajniejsze móc dzielić z kimś pasję :).

O Francuzie piszemy ostatnio dość często, bo i jego dorobek jest nieprzeciętny. Przy okazji spróbował jednego z głównych celów na ten rok – La Dura Dura  (drugim jest Jumbo Love w Clark Mountain). Patenty na La Dura Dura sprzedał mu sam Chris Sharma, który w tym czasie pracował akurat nad projektem Le Blond. I choć tym razem nie udało się Francuzowi przejść kluczowych sekwencji, to połknął bakcyla. „Ta droga jest naprawdę siłowa, i jeśli chcę na nią wrócić któregoś dnia, muszę popracować nad siłą” – pisze Sébastien. Póki co jest plan B – Catxasa 9a+, i pewnie padnie…

A poniżej Sharma na projekcie Le Blond. Linia biegnie tuż obok wspomnianej La Dura Dura. Amerykanin obił ją w 2012 roku, kiedy zmarł Patrick Edlinger. Droga jest hołdem dla fracuskiego wspinacza (stąd nazwa):

Drugi z pogromców Joe Mama, Cédric Lachat, także jest w fantastycznej formie. Szwajcar wspiął się niedawno na inny oliański klasyk, Pachamamę 9a+. „Dla mnie to najtrudniejsze 9a+, jakie zrobiłem. Potrafię zrozumieć, dlaczego Patxi (Usobiaga – red.) dał jej 9a+/b” – napisał. A co mówi o Joe Mama?

Spodziewałem się szybkiego przejścia, ale ostatecznie musiałem oddać około 10 prób. Joe Mama nie jest najtrudniejszym 9a+, ale musisz mieć bardzo dobrą wytrzymałość.

Szwajcar na na “Joe Mama” 9a+ (fot. Julia Cassou)

Szwajcar też ma apetyt na więcej. Jego celem numer 1 jest teraz Mamichula 9b.

A wracając do Joe Mama… „Czysta wytrzymałość siłowa” – mówił o niej Amerykanin Joe Kinder, który był pomysłodawcą projektu. Pierwsze przejście zrobił w 2016 roku Słoweniec Klemen Bečan, drugie dołożył w tym samym roku Chris Sharma. Drogę ma też na swoim koncie między innymi Belgijka Anak Verhoeven.

Brunka
źródło: Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum